Informāciju tehnoloģiju vide nemitīgi attīstās un nereti ierīces vai aplikācijas, kas bija jaunas pirms gada, tagad šķiet novecojušas un tiek ātri vien aizmirstas. Savukārt tie IT jauninājumi, kas izrādījušies ērti un noderīgi, kļuvuši par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Pirms desmit gadiem pasaule bija citādāka – nebija iespējams sazināties interneta aplikācijā "Whatsapp" vai aplūkot jaunākās bildes lietotnē "Instagram", jo tādu vienkārši vēl nebija.
Piedāvājam aplūkot izdevuma "Business Insider" veidoto apkopojumu par dažādiem populāriem mūsdienu IT produktiem, kas, izrādās, nav pat desmit gadu veci.
''iPad'' planšetdators
2010. gadā, kā atgādina "Bussines Insider", "Apple" vadītājs Stīvs Džobss, prezentējot pirmo "iPad", apgalvoja, ka tas ir "neticami lielisks" un sniegšot "vislabāko pārlūkošanas pieredzi, kāda jelkad bijusi". Tāpat Džobss slavēja "iPad", sakot, ka tas ir krietni vien labāks nekā klēpjdators vai viedtelefons.
Kā liecina informācija "Apple" mājaslapā, "iPad" ir saderīgs ar vairāk nekā miljons dažādu lietotņu. Šobrīd pieejami trīs dažādu veidu "iPad" – "iPad Pro", "iPad mini 4" un klasiskais "iPad".
Jau ziņots, ka šī gada martā "Apple" laida klajā jaunu "iPad", kas ir ievērojami lētāks nekā tā priekšgājēji. Jaunā 9,7 collu "iPad" (ar 32 gigabaitu atmiņu) cena ir sākot no 329 ASV dolāriem (304 eiro), bet 10,5 collu "iPad Pro" cena lēšama sākot no 649 ASV dolāriem (561 eiro).
Aplikācija ''Snapchat''
Pie nosaukuma "Snapchat" aplikācija tika jau tā paša gada septembrī. Drīz vien lietotne sāka izpelnīties ASV pilsētas Losandželosas pusaudžu uzmanību, bet pēcāk kļuva populāra arī citviet pasaulē.
Šobrīd saskaņā ar "Bussines Insider" vēstīto "Snapchat" ir kļuvusi par publisku,18 miljardus ASV dolāru (15,5 miljardu eiro) vērtu kompāniju.
Interneta pārlūks ''Google Chrome''
"Gluži kā klasiskā "Google" mājaslapa, "Google Chrome" ir vienkāršs un ātrs," oficiālajā "Google" blogā rakstīja kompānijas vadītājs Sundars Pičajs.
Lēto naktsmītņu vietne ''Airbnb''
Šobrīd "Airbnb" strādā pie sava zīmola attīstības, lai no naktsmītņu nomas portāla kļūtu par pilna servisa ceļojumu zīmolu, kas piedāvā atrast ne vien lētas naktsmītnes, bet arī luksusa apartamentus. Kompānija arī sākusi organizēt dažādus ceļojumus.
Šobrīd uzņēmums strādā ar peļņu, un tā vērtība lēšama 31 miljarda ASV dolāru (26,8 miljardu eiro) apmērā. Kā raksta "Bussines Insider", tas ir otrs vērtīgākais jaunuzņēmums ASV.
Mūzikas straumēšanas serviss ''Spotify''
Kompānijas nosaukums radies jau 2005. gadā, bet pats serviss publiskajā beta versijā palaists 2007. gadā. Oficiāli gan tas darbu sāka vien 2008. gadā, kad bija izdevies noslēgt vienošanās ar "Sony", "Universal", BMG un citām mūzikas ierakstu kompānijām.
Sākotnēji ikvienam bija iespēja iegādāties "Spotify" "premium" abonementu, bet bez maksas to varēja lietot vien tie, kuri bija saņēmuši uzaicinājumu. Šobrīd straumēšanas servisam ir aptuveni 140 miljoni aktīvo lietotāju visā pasaulē un to iespējams lietot gan bez maksas, gan par ikmēneša maksu abonēt "premium" versiju.
Lietotne, kur dalīties ar fotogrāfijām – ''Instagram''
Šobrīd "Instagram" ik dienu lieto aptuveni 200 miljoni cilvēku. Aplikācija piedāvā ne vien dalīšanos ar foto un video, bet arī iespēju sarakstīties ar citiem lietotājiem, straumēt video tiešraidē, ievietot īsus video – līdzīgi kā aplikācijā "Snapchat" –, kā arī citas funkcijas.
Operētājsistēma ''Android''
Tolaik tika baumots, ka "Google" grasās apgrozībā laist viedtālruņus "G Phone", taču kompānijas galvenais inženieris Stīvs Horovics šīs runas apklusināja, paziņojot par "Android" izveidi.
"Mēs ceram, ka šī platforma ["Android" – red..] ļaus cilvēkiem radīt tūkstošiem "G Phone"," prezentējot jauno operētājsistēmu, pauda Horovics.
4G interneta tīkli
Pirmais mobilais telefons, kas ļāva sērfot internetā 4G tīklos, bija HTC ražotais viedtālrunis "Evo" , kas pie lietotājiem nonāca 2010. gada martā. Savukārt "iPhone" viedtālruņos iespēja izmantot 4G parādījās vien 2012. gadā, kad klajā tika laists "iPhone 5".
Saziņas aplikācija ''Whatsapp''
Cukenbergs "Whatsapp" iegādājās 2014. gadā, iztērējot 19 miljardus ASV dolāru (16,4 miljardus eiro).