Aiz ES valstu digitālās vides likumu barjerām aizķērušies miljardi
Foto: Shutterstock

Brīva preču, pakalpojumu un kapitāla plūsma ir viens no Eiropas Savienības (ES) pamatakmeņiem, ko saucam par vienoto iekšējo tirgu. Šādu pat preču, pakalpojumu un kapitāla brīvu plūsmu ES institūcijas cenšas ieviest arī digitālajā vidē, radot digitālu vienoto tirgu (DVT) un cerot, ka tas nodrošinās tūkstošiem jaunu darbvietu un miljardiem eiro lielu pienesumu ekonomikai. Lai noskaidrotu, kas īsti ir DVT, portāls "Delfi" devās uz Eiropas Parlamentu (EP) Strasbūrā.

Digitalizācija ir neizbēgams process, kas rada vērā ņemamas pārmaiņas uzņēmējdarbības vidē un darba tirgū. Kā 2017. gadā, atskaitoties par līdz šim paveikto virzībā uz DVT, skaidrojusi Eiropas Komisija (EK): "Digitalizācija nav izvēle, bet Eiropas biznesu un ekonomiku kā vienota veseluma nepieciešamība." Tā kā digitalizācijas dēļ daļa darbvietu var izzust vai būtiski mainīties, EK norādījusi, ka svarīgi iedzīvotājiem palīdzēt pārejas periodā. Vienlaikus gan jāņem vērā, ka digitalizācijas ietekmē darbvietas ne vien izzudīs un mainīsies, bet arī radīsies.

Šobrīd ES digitālais vienotais tirgus vēl līdz galam izveidots nav, pārliecināta ir EP deputāte Henna Virkunena (EPP, Somija), kura strādājusi pie ziņojuma par tiešsaistes platformām un digitālo vienoto tirgu. "Mums ir ļoti fragmentēts tirgus – bieži vien ir 28 dažādi likumi, un mēs neesam konkurētspējīgi globāli tieši šīs tirgus fragmentācijas dēļ," sarunā ar portālu "Delfi" skaidroja Virkunena. Viņa uzsvēra, ka ES institūciju mērķis, izstrādājot vienotus ES regulējumus digitālajai videi, ir dalībvalstīs uzcelto likumdošanas barjeru nojaukšana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!