Zinātnieki iepazīstina ar jaunākajiem sasniegumiem cilmes šūnu izpētē - 23
Foto: LETA
Patentu valdes statistikas dati liecina, ka pērn ir pieaudzis nacionālo patentu (+13%), preču zīmju (+15%) un dizainparaugu (+6%) pieteikumu skaits. Par galveno rūpnieciskā īpašuma aizsardzības priekšrocību tiek uzskatītas iegūtās izņēmuma tiesības – 2018. gadā reģistrēta 2941 preču zīme, 118 dizainparaugi un piešķirts 51 patents.

Analizējot pieteicēju aktivitāti preču zīmju jomā, ir jāatzīmē, ka pērn Latvijā ir pieteikts lielākais nacionālo preču zīmju pieteikumu skaits pēdējo 15 gadu laikā – 2070 preču zīmes, no kurām vairāk nekā puse jeb 52% ir Latvijas izcelsmes zīmes. Kopumā preču zīmju aizsardzībai 2018. gadā starptautiskajā un nacionālajā procedūrā tika iesniegts par 11% pieteikumiem vairāk – 3571 pieteikums preču zīmju aizsardzībai, kas ir vidējais rādītājs Baltijas valstīs. Visaktīvāk preču zīmes tiek pieteiktas Nicas klasifikācijas 41., 9., 38., un 35. klasēs (kas attiecas uz reklāmas, uzņēmumu pārvaldīšanas, telesakaru, veselības un skaistumkopšanas pakalpojumiem). Lietuvā nacionālajā procedūrā pērn tika saņemti 2774 pieteikumi preču zīmju aizsardzībai, bet Igaunijā – 1600 pieteikumu.

Rūpējoties par savu izgudrojumu aizsardzību, izgudrotāji Latvijā pērn pieteica 110 patentu pieteikumus (no kuriem 86 ir Latvijas pieteicēju pieteikumi), kas ir lielākais skaitlis Baltijas valstu vidū. Izgudrojumu aizsardzībai Lietuvā tika saņemti 105 patentu pieteikumi, savukārt Igaunijā – 30 pieteikumu (neskaitot 31 lietderīgo modeļu reģistrācijas pieteikumu). Lielāko Latvijas patentu pieteicēju vidū ir Rīgas Tehniskā universitāte, no kuras pērn tika iesniegti 10 izgudrojumu patenti, Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Organiskās sintēzes institūts ar 8 pieteikumiem. Eiropas līmenī patentu aizsardzības jomā saglabājas stabila tendence – tika apstiprināti un attiecināti 1480 Eiropas patenti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!