Pašlaik visur norisinās viena no plašākajām un sarežģītākajām vakcinācijas kampaņām pasaules vēsturē, un nepārsteidz, ka krāpnieki un pārdevēji šifrētajā tirgū grib iedzīvoties no šī procesa, informē kiberdrošības uzņēmums "Kaspersky".
"Kaspersky" pētnieki aplūkojuši 15 tirdzniecības vietas tumšajā tīmeklī un atraduši triju galveno Covid-19 vakcīnu — "Pfizer/BioNTech", "AstraZeneca" un "Moderna" — pārdošanas sludinājumus. Bijuši arī pārdevēji, kas piedāvāja neapstiprinātas Covid-19 vakcīnas.
Lielākā daļa pārdevēju bijuši no Francijas, Vācijas, Apvienotās Karalistes un ASV, un vienas devas cena svārstījusies no 200 līdz 1200 ASV dolāriem ar vidējo cenu aptuveni 500 ASV dolāri. Saziņa notiek šifrētās ziņapmaiņas lietotnēs, piemēram, "Wickr" un "Telegram", savukārt samaksa tiek pieprasīta kriptovalūtās, galvenokārt bitmonētās, ko ir daudz grūtāk izsekot.
Vairums šo pagrīdes pārdevēju esot veikuši 100–500 darījumu, kas liecinot, ka viņi piegādā preces, bet tik un tā nav skaidrs, ko patiesībā nopērk tumšā tīmekļa lietotāji, akcentē "Kaspersky". Pēc uzņēmuma ekspertiem pieejamajām ziņām, neesot iespējams noteikt, cik no tiešsaistē piedāvātajām vakcīnu devām ir īstas devas (daudzās medicīniskajās iestādēs ir konstatētas atlikušās devas) un cik daudzi sludinājumi ir krāpšana.
"Tumšajā tīmeklī var atrast visu ko, tāpēc neizbrīna, ka turienes pārdevēji cenšas iedzīvoties no vakcinācijas kampaņas. Pēdējā gada laikā ir bijis milzum daudz krāpšanu ar Covid-19 tematikas izmantošanu, un daudzas no tām ir bijušas sekmīgas. Pašlaik ļaudis pārdod ne tikai vakcīnu devas, bet arī vakcinācijas pases — papīra gabalus, kas var palīdzēt brīvi ceļot. Interneta lietotājiem ir piesardzīgi jāizturas pret visiem ar pandēmiju saistītiem "darījumiem", un, protams, nekādā ziņā nav ieteicams pirkt vakcīnu tumšajā tīmeklī," komentē "Kaspersky" drošības eksperts Dmitrijs Galovs.