Par pašu projektu, par to, kāpēc izvēlēts šāds pielietojums, par iespējamo konkurenci “Delfi Bizness” iztaujā Viestartu un Māru Vidiņus.
Pavisam nelielu daļu muižas ēkas jau apdzīvo “Ad Verbum” birojs. Kompleksā daļu aizņem pirmskolas iestāde “Putnu dārzs”.
“Viens no mūsu uzņēmumiem ir bērnudārzs, tas no iepriekšējām telpām bija jāpārceļ. Tad arī šeit nokļuvām. Birojs un bērnudārzs līdzās ir ļoti ērti, mūsu darbinieki to novērtē,” stāsta Vidiņš.
Par to, kāpēc pirkta tieši Hāmaņa muižas ēka, lasi te.
Pieprasījums pēc šādām darba vietām un biroju risinājumiem ir, uzsver Hāmaņa muižas atjaunotāji un kopstrādes telpu "Hamann Coworking" izveidotāji Viestarts un Māra Vidiņi.
Foto: Kārlis Dambrāns, DELFI.
“Mums šķiet, ka esam īpaši tieši ar atrašanās vietu, ēku, kas ir vēsturisks piemineklis, – telpas ir ļoti skaistas. Būsim mazāka komūna. Un liels pluss, par ko cilvēki jau interesējas, ir bērnudārzs,” apraksta Vidiņa. Līdz šim lielāka interese ir par atsevišķiem darba galdiem, bet viņa paredz, ka arī mazās biroju telpas būs pieprasītas.
“Hamann Coworking” pārstāve piekrīt, ka patiešām tirgū ir vērojams kopstrādes biroju projektu pieplūdums. “Taču izskatās, ka pieprasījums pēc šādām darba vietām un biroju risinājumiem ir un nebeidzas. Šobrīd kompānijas maina ierasto darba modeli. Ir arī tūristi, kas mēdz doties uz ārzemēm gan atpūsties, gan arī strādāt, arī viņiem ir nepieciešama darba vieta uz laiku,” viņa komentē.
Lielākais gandarījums ir par to, ka Rīga tagad ieguvusi/atguvusi arhitektoniski vērtīgu ēku. “Te ir pārstāvēti trīs gadsimti – te, vienā ēkā, satiekas 19., 20. un 21. gadsimts,” viņš uzsver. Vēl gan ir atlicis sakārtot vēsturisko skvēru – jārunā ar domi, ar Āgenskalna apkaimes biedrību, citiem interesentiem (“Ad Verbum” izsolē iegādājās ēku un zemi zem tās, taču daļu teritorijas, kurai kopumā ir vēsturiskā objekta statuss, dome iepriekš bija nodalījusi).
Vecākā kompleksa daļa ir Kuldīgas ielas pusē – guļbūve, tajā ir izvietots “Putnu dārzs”, savukārt nosacīti jaunā daļa lielā mērā ir uzbūvēta gandrīz no jauna, taču izdevies gandrīz visu Slokas ielas fasādi no ārpuses saglābt. “Viss cits ir no nulles uzbūvēts. Viss joprojām ir no koka, taču 21. gadsimta garā – izmantotas CLT (“Cross Laminated Timber” jeb krusteniski līmēta koka) konstrukcijas,” paveikto izrāda Vidiņš, norādot, ka muižā ir pārstāvēti visi celtniecības tehnoloģiju tipi. “Daudz apspriedāmies ar pieminekļu pārvaldi un saglabājām patiešām visu, kas bija glābjams. Liela daļa bija pilnībā izdegusi,” skaidro uzņēmējs, piebilstot – lai gan šī ir vēsturiska ēka, tā ir absolūti mūsdienīga – ar visiem modernajiem inženiertehniskajiem risinājumiem.
Stāstot par projektu, Vidiņš neslēpj, ka tas aizkavējās un ne tikai dēļ Covid-19 un kara raisītām problēmām būvniecībā – izmaksu kāpuma un materiālu pieejamības. Projekta īstenošana prasīja daudz roku darba. Taču arī tas nav būtiskākais iemesls. “Kopumā projekts prasīja četrus gadus. Priekš tādas nelielas ēkas tas, protams, ir ilgi, vismaz divreiz ilgāk, nekā vajadzētu,” Vidiņam uz sirds daudz sakrājies, ko teikt par vietējo birokrātiju.
Viņš priecātos, ja cilvēki sakārtotu īpašumus, uzlabotu vidu. “Taču ir jābūt ļoti lielai pacietībai, jāsaprot, ka valsts un pašvaldības iestādes nav pretimnākošas un saprotošas. Tā ir cīņa,” no savas pieredzes secina uzņēmējs, norādot, ka, viņaprāt, un tāds ir arī pieņēmums, – Latvija ir arvien mazāk piemērota investīcijām.
“Birokrātiskais slogs ir absurds, grūti atrast citu apzīmējumu,” sirdīgs ir Vidiņš. Jo īpaši aizķeršanās ir tur, kur nav standarta lietas, kur jāmeklē specifiski risinājumi.
Uzņēmējs atstāsta kādu “Rīgas ūdens” prasību attiecībā uz veco pieslēgumu, kas atradies zem tramvaja sliedēm Slokas ielā. Būtībā būtu bijis jāaptur tramvaja satiksme, jārok trīs metru dziļumā, lai nogrieztu divu centimetru caurulīti, kura gadiem netika izmantota, klāsta Vidiņš. “Cīnījāmies par to, lai šo caurulīti mums atļauj nogriezt dažus metrus tālāk, kur nav sliežu. Tas prasīja kādus divus gadus. Un to atļāva lielā mērā tāpēc, ka Slokas iela tiek remontēta, visas komunikācijas šā vai tā likvidētas, nomainītas.”
Uzņēmējs vēlētos lielāku ierēdņu profesionalitāti. “Cilvēki, kuriem ir ļoti šaura nišiņa, par ko viņi atbildīgi, spēj redzēt tikai to, nevis pilnu ainu, un veselais saprāts tur bieži nedarbojas. Saskaņošana ir ārkārtīgi ilgs process,” uzsver Vidiņš, tomēr atzīst, ka pēdējā laikā sadarbība ar Rīgas pašvaldības institūcijām ir kļuvusi drusku labāka.