Īrēt vai pirkt? Nekustamā īpašuma tirgus ekspertu ieteikumi

Īrēt vai pirkt? Nekustamā īpašuma tirgus ekspertu ieteikumi

Attēls: Shutterstock/Midjourney/Delfi
Teksts: Ingrīda Drazdovska, "Delfi Bizness" redaktore
Latvijā tradicionāli cilvēki devuši priekšroku “savam stūrītim” jeb centušies īpašumu iegādāties. Mainoties paaudzēm, palielinoties mobilitātei, gan augusi arī mājokļa īres popularitāte. Savukārt pēdējā gadā strauji paceltās aizdevumu likmes vēl vairāk sašūpojušas ierasto lietu kārtību, daudziem mājokļu meklētājiem liekot apsvērt – pirkt vai īrēt.
Šo jautājumu “Delfi Bizness” uzdeva nekustamā īpašuma tirgus dalībniekiem, šoreiz neiedziļinoties tajā, vai un kā mainās pats tirgus, sākumā skaidrojot arī konkrētu ģimeņu motivāciju.
Patikšana un iespējas
“Ienācām šajā dzīvoklī, un bija skaidrs – jāpērk,” stāsta Iluta. Iepriekš ilgi dzīvots citā Rīgas centra apkaimē īrējot, krāts pirmajai iemaksai. Neraugoties uz to, ka “spīdējis” dārgāks kredīts, tieši šogad noslēgts tīkamā mājokļa pirkuma līgums. Savs ir savs, viņa atkārto daudzu latviešu pārliecību. Ilutas kā īrnieces pieredzē bijis tā, ka problēmu gadījumos nereti bija visai ilgi jāgaida, lai saimnieks lietas sakārto, viņam trūcis motivācijas risināt sarežģījumus uzreiz. Viņasprāt, ja kas tamlīdzīgs gadās paša dzīvoklī, rīcība ir straujāka. Vēl īrēto dzīvokli īsti nav iespējams iekārtot un izveidot tādu, kāds pašiem patiktu. Nopirkto dzīvokli piedāvāts arī īrēt, taču īres maksa prasīta augstāka par pašreizējo ikmēneša kredīta maksājumu. Krāts ir ilgi, līdz ar to līdzmaksājums bija liels, piebilst Iluta. Turklāt par prasīto summu konkrēto dzīvokli viņai negribētos īrēt un arī īsti nevarētu atļauties.

Savukārt Madara dzīvokli īrē vismaz gadus desmit. Kopš dzīvo divatā ar bērnu, ir apdomājusi arī īpašuma iegādi. “Visa sapņošana atduras pret to, ka normālā stāvoklī esoši dzīvokļi apkaimē (tā dēvētais tālais centrs – red.), kurā ļoti gribētu palikt dzīvot, ir ļoti dārgi. Līdz ar to nekad nopietni apsvērusi to neesmu,” viņa neslēpj.
Ko iesaka eksperti?
Laiks kārtīgi sagatavoties
  • Tomass Riksis
    “Codo Real” partneris.
    Ko darīt šajos nenoteiktajos laikos, kad “Euribor” turpina apgūt jaunas virsotnes un kaimiņos dārd kara zalves? Būt vai nebūt, tas ir, pirkt vai īrēt?

    Eiropas Centrālās bankas likme ir augsta, un sola, ka tā visdrīzāk vēl pieaugs, bet pēc jebkura draudīgākā negaisa laiks vienmēr skaidrojas. Tā arī visi kari, kā rāda mums vēsture, kādreiz beigsies, likmes stabilizēsies un kredīta maksājumi samazināsies, un varbūt tieši šis laiks ir labs, lai kārtīgi sagatavotos un izvērtētu, kas der tieši jums.

    Vai turpināt īrēt dzīvokli, kuru, visticamāk, pēc neilga laika vajadzēs mainīt pret citu, labāku vai varbūt sliktāku, par kuru turpināt maksāt kādam īpašniekam, kuram šis un vēl citi īpašumi ir viņa pensijas fonds. Vai tomēr doties jaunajā, nezināmajā – paņemt pirmo hipotēku un iegūt dzīvokli savā īpašumā, kļūstot finansiāli prātīgākam cilvēkam ar vairāk iespēju. Domāju, sperot šo soli, sliktāk nekļūs, var kļūt tikai labāk, un, ja nu tomēr pēc kāda laika viss ir slikti, piemēram, zaudējat darbu vai šķiraties, vienmēr var atgriezties drošajā pirmsākumā – īrētā dzīvoklī, samazināt savus ikmēneša izdevumus un dzīvokli, ko esat nopirkuši ar hipotēkas palīdzību, izīrēt, sedzot kredīta maksājumu, vai arī pārdot, ja tirgus situācija ir vēlīga tam.

    Protams, šo “liriku” daudzi ir jau dzirdējuši un varat droši teikt, “ka šobrīd īrēt ir lētāk”, un tā arī ir, jo pēdējā gada laikā kredīta maksājumi ir kļuvuši par 20–25% lielāki, un tie vēl nav griesti.
Piemērs
Jāatceras, ka tirgus pārsvarā ir augošs, tostarp arī īres cenas, it īpaši apstākļos, kad pieprasījums pēc dzīvokļu iegādes samazinās, tāpēc "Codo Real" partneris Tomass Riksis paredz, ka īres cenas turpinās kāpt, būs tuvu kredīta maksājumiem un drīz vien apsteigs tos.

Ja cilvēks ir nolēmis doties sava mājokļa iegādes virzienā, it īpaši pirmo reizi, ir nepieciešams sagatavoties – “izzināt teritoriju”. Jāspēj veidot uzkrājumu, pelnīt vairāk, nekā tērēt, lai spētu iekrāt pirmajai iemaksai un veikt ikmēneša maksājumus, varbūt pat 20 gadu garumā, un ir jābūt finansiāli disciplinētiem. Tāpat ir jāsalīdzina kredītu piedāvājumi labākajās bankās, jāparedz rīcība stresa situācijās nākotnē, ko varētu darīt, kad likmes pieaug, ir jānovērtē aktīvs – īpašums, ko grib iegādāties, un ne tikai emocionāli, bet arī padziļināti, nosakot īpašuma tehnisko stāvokli, iespējamo vērtības pieaugumu vai samazinājumu nākotnē. "Ja veiksiet atbildīgi šos sagatavošanās darbus, domāju, nekļūdīsieties," viņš uzsver.

"Mūziķis Rejs Brauns reiz teica: “Labākais laiks mājas pirkšanai vienmēr ir pirms pieciem gadiem.” Tāpēc negaidiet kārtējos piecus gadus, lai saprastu, ka “zāle pirms pieciem gadiem bija zaļāka”, bet atbildīgi rīkojoties, paplašiniet savu finansiālo redzesloku un vairojiet iespējas," rezumē Riksis.

Jaunie projekti – uzskatāmas pārmaiņas
  • Martins Rekors (Martin Rekor)
    Aktīvu pārvaldes kompānijas “Lumi Capital” partneris, vadītājs

    Izvēle īrēt vai pirkt mājokli lielā mērā ir saistīta ar filozofiskiem argumentiem un personiskajām vēlmēm.

    Finansiālā ziņā tiek uzskatīts, ka mājoklis īpašumā ilgtermiņā izmaksā mazāk, ja pieņem, ka nekustamā īpašuma cena ilgstoši augs. Līdz šim tā tas arī bija. Taču kā būs turpmāk, ņemot vērā vidi, kuru nosaka “jaunās” procentu likmes?

    Raugoties īsākā termiņā, ir skaidrs, ka, pērkot dzīvokli (kā piemēru viņš apskata mājokļus līdzīgos jaunajos projektos populārā mikrorajonā – red.), ik mēnesi nāksies šķirties no divreiz lielākas summas, nekā īrējot līdzvērtīgu (proti, 922 eiro maksājums bankai iepretī 487 eiro īres gadījumā). Pat ja aplūko tikai procentu maksājumus, pamatsummu neiekļaujot, tie būs augstāki par īri. Turklāt īrē ir iekļauti dažādi pakalpojumi, citas lietas, kas īpašuma gadījumā būs jāsedz papildus pašiem.
Piemērs
Novērtēt sludinājumus jeb piedāvājumu
  • Elīna Dūce
    “Latio” nekustamo īpašumu darījumu vadītāja


    Katram noteikti pašam jāieskatās savā makā un darba līgumā un jāizsver, cik stabili viņš/viņa jūtas, lai aizņemtos finansējumu vienam no lielākajiem pirkumiem dzīvē – nekustamajam īpašumam.

    Ja finansiālā situācija pieļauj abus risinājumus, ir vērts zināt, ka kopš šī gada pēdējiem ziemas mēnešiem parādās arvien vairāk pārdošanas sludinājumu, kamēr īres sludinājumu skaits – gluži pretēji – samazinās. Vienlaikus nekustamo īpašumu iegādes darījumu skaits ar kreditēšanu pēdējos mēnešos ir samazinājies, kam pamatā ir “Euribor” likmju kāpums.

    Jebkurai mājsaimniecībai – vai tā būtu viena vai vairāku cilvēku –, apdomājot mājokļa iegādi, jāsaglabā princips mājokļa kredītam un citiem aizņēmumiem novirzīt ne vairāk par, ideālā gadījumā, 25–30%, maksimums, 40% no saviem mēneša ienākumiem. Jo piesardzīgāk izvērtēsiet savu finansiālo varēšanu, jo vieglāk būs iziet cauri dažādām tirgus svārstībām.

    Var pieturēties pie principa aizņemties ne lielāku summu par trīs gadu ienākumiem/algu.
Elastība un stabilitāte
  • Auseklis Sarkans
    “Starlex Investments” partneris

    Ņemot vērā straujo “Euribor” likmju pieaugumu, dzīvokļa pirkšana ir kļuvusi ievērojami dārgāka. Līdz ar to mājokļu pieejamība iegādei ir samazinājusies par aptuveni 30%.Turklāt, ņemot vērā arī citus makroekonomiskos faktorus, potenciālie nekustamā īpašuma pircēji var saskarties ar papildu finansiālu spiedienu uz izmaksu samazināšanu. Lielākajai daļai dzīvokļu šobrīd ikmēneša īres maksa ir līdzīga vai pat zemāka nekā kredīta ikmēneša maksājums, jaunajos projektos šī proporcija ir izteiktāka un kredītmaksājums ir augstāks par īres maksu. Ja vien drīzumā nepieaugs īres maksa šajā dzīvokļu segmentā, šī atšķirība var saglabāties pāris gadu, kamēr ir augstas kredītu procentu likmes.
  • Egīls Smilktiņš
    “Starlex Real Estate” vadītājs

    Šādā situācijā dzīvokļa īrēšana var kļūt par pievilcīgāku finansiālo lēmumu, kā arī sniedz vairākas būtiskas priekšrocības, piemēram, padzīvot konkrētā vietā/apkaimē, ēkā un labāk izprast rajona, mājas plusus un mīnusus, izdevumus kopumā, kā arī ik pa pāris gadiem pamainīt dzīvesvietu un ēkas/dzīvokļa/mājas kvalitāti. Tomēr vēl joprojām jāapzinās, ka īres tirgus piedāvājums daudzos segmentos ir ierobežots. Taču, ja tiek plānots ilgtermiņā dzīvot noteiktajā dzīvoklī, kā arī ir atrasts savs sapņu mājoklis, ienākumi ir pietiekami augsti un, vēl jo būtiskāk, stabili, dzīvokļa pirkšana ir pareizā izvēle, neskatoties uz augstākām izmaksām īstermiņā. Īpašuma pirkšana nodrošinās stabilitāti un potenciālu investīciju ieguldījumu ilgtermiņā, kamēr īrēšana kļūst arvien labāka izvēle tiem, kas vēlas saglabāt finansiālu elastību.