Smart-ID – arī elektroniskais paraksts
Foto: Publicitātes attēls
Smart-ID mobilo lietotni visbiežāk esam pieraduši izmantot autentifikācijas nolūkā, lai piekļūtu internetbankai. Tomēr jau kopš 2018. gada ar Smart-ID ir iespējams arī parakstīt dokumentus attālināti – lietotne ir atzīta par kvalificētu elektroniskā paraksta izveides ierīci.

Tātad Latvijā elektroniskai dokumentu parakstīšanai var izmantot gan Smart-ID lietotni, gan eParaksts mobile lietotni, gan eID karti. Smart-ID elektroniskajiem parakstam ir tāds pats juridiskais spēks kā ar roku veiktam parakstam, tāpēc nav jāuztraucas par paraksta drošību un uzticamību. Arī eParaksts mobile elektroniskajam parakstam ir tāds pats juridiskais spēks kā ar roku veiktam parakstam, ja tā sertifikāts ir atjaunināts kopš 2020. gada jūlija.

Gan uzņēmums SK ID Solutions, kas ir izveidojis un uztur Smart-ID, gan Latvijas Valsts Radio un televīzijas centrs, kas uztur eParaksta pakalpojumu, saskaņā ar eIDAS regulu ir ieguvuši kvalificēta uzticamības pakalpojuma sniedzēja statusu Eiropas Savienībā kvalificētu elektronisko parakstu veidošanai. SK ID Solutions ir Igaunijas uzņēmums, tomēr paraksti ir derīgi un tiek atzīti visā ES. Tas nozīmē, ka arī, piemēram, Latvijas valsts iestādēm šādi paraksti ir jāpieņem - diskriminācija attiecībā uz to, ka paraksta veidošanas rīks ir radīts citā valstī, nav atļauta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!