Pie esošās demogrāfiskās situācijas Latvijas Banka prognozējusi*, ka uzkrājums pensiju 1. un 2. līmenī pensionēšanās vecumā nevarēs nodrošināt ne tuvu tādu ienākumu līmeni, pie kāda ir pieradis strādājošs cilvēks. Lai parūpētos par savu labklājību pensijas vecumā, strauji novecojošas sabiedrības laikmetā, arvien populārāks kļūst uzkrājums 3. pensiju līmenī.
Ja pensiju 2. līmenī tiek uzkrāti 6% no cilvēka algas, tad pensiju 1. līmenī nonāk 14%. Galvenā atšķirība ir tāda, ka realitātē šie 14% netiek uzkrāti, bet tiek izmantoti šī brīža pensionāru pensijām. Principā pensiju 1. līmenis ir valdības solījums nākotnē izmaksāt cilvēkam pensiju, balstoties uz viņa darba pieredzi un sociālo iemaksu apjomu.
1.un 2. līmeņa pensijai kopā vajadzētu veidot aptuveni 40% no cilvēka vidējās algas darba dzīves laikā. Tas ir labs pamats pensijai, taču ar to nebūs gana, lai vecumdienās varētu dzīvot pirmspensijas līmenī. Tāpēc ir radīts pensiju 3.līmenis – profesionāli izveidots ieguldījumu portfelis, kas ikvienam nodrošina iespēju investēt finanšu tirgos bez arī bez pieredzes un zināšanām. Turklāt veicot iemaksas pensiju 3.līmenī, katru gadu ir iespējams saņemt iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) atmaksu 20% apmērā par pagājušā gadā individuāli veiktajām iemaksām, kuru summa nepārsniedz 10% no bruto darba samaksas gadā, bet ne vairāk kā 4000 eiro. Lai saņemtu nodokļa atvieglojumus, sākot no ar kalendārā gada 1. marta, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāiesniedz gada ienākumu deklarācija. Uzkrājumu pensiju 3. līmenī var saņemt jau no 55 gadu vecuma, turklāt uzkrātais kapitāls ir mantojams.