Vairāk nekā trešdaļa jeb 32% aptaujāto Latvijas lielāko pilsētu iedzīvotāju labprāt pārceltos uz dzīvi lauku reģionos, tajā pašā laikā aptuveni ceturtā daļa izvēlētos dzīvot kādā no mazpilsētām, bet 13% – jūras tuvumā. Pārcelšanos uz dzīvi Pierīgā apsver 32% respondentu, turklāt galvaspilsētas tuvums ir svarīgāks rīdziniekiem, bet pārcelties uz laukiem visvairāk gribētu Valmieras, Daugavpils un Ventspils iedzīvotāji. Vienlaikus vairāk kā puse aptaujāto norāda, ka, lai pieņemtu lēmumu par dzīvi mazpilsētā vai lauku reģionos, viņiem ir svarīgi, lai īpašumā būtu visas nepieciešamās ērtības, ērta nokļūšana pilsētā un sakārtota ceļu infrastruktūra, kā arī stabils interneta pārklājums mājoklī.
"Lai gan Baltijas valstu galvaspilsētas joprojām ir lielākais biznesa, izglītības un kultūras centrs, arvien vairāk novērota iedzīvotāju vēlme pārcelties uz dzīvi ārpus tām. Kā liecina aptauja, iespēju dzīvot tuvāk dabai novērtētu arī citu lielo pilsētu iedzīvotāji. Aptaujātie Lietuvā vairāk nekā pārējās Baltijas valstīs izvēlētos galvaspilsētas tuvumu, Latvijas iedzīvotāji – dzīvi mazpilsētās vai laukos, bet Igaunijas iedzīvotāji - jūras tuvumu. Tā kā mājokļu piedāvājums Rīgā šobrīd ir ierobežots un augušas arī īpašumu cenas, iedzīvotāji labprāt izmanto iespēju, ja ne pilnībā pārcelties uz dzīvi laukos, tad iegādāties to kā otro īpašumu," norāda Kaspars Sausais, "Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts.
Galvenais iemesls, kādēļ Baltijas iedzīvotāji vēlētos dzīvot ārpus lielajām pilsētām, ir dabas tuvums un zaļāka vide. Visvairāk to novērtētu Latvijas (80%) un Igaunijas (78%) iedzīvotāji, bet Lietuvā dzīve tuvu dabai būtu svarīga vien 69% aptaujāto. Kā otru svarīgāko iemeslu, lai pārceltos no pilsētas aptaujātie Latvijā minējuši iespēju dzīvot lielākā mājoklī (47%), bet Lietuvā (57%) un Igaunijā (52%) – iespēju iekopt dārzu. Par būtiskām priekšrocībām dzīvei ārpus pilsētas Baltijas iedzīvotāji uzskata arī iespēju brīvāk pārvietoties un ērti novietot automašīnu, kopumā lētāku sadzīvi un iespēju turēt mājdzīvniekus.
No tiem aptaujātajiem Baltijas iedzīvotājiem, kuri neapsver pārcelšanos ārpus galvaspilsētas vai lielajām pilsētām, lielākā daļa kā galveno iemeslu min apmierinātību ar esošo dzīvesvietu. Kā būtiski iemesli norādīti arī ierobežotās finansiālās iespējas, šaubas par darba iespējām reģionos vai to, ka darba specifika nepieļauj iespēju strādāt attālināti.
Pirmais solis uz jaunām mājām – konsultācija pie "Luminor" mājokļu eksperta, piesakies "Luminor" mājaslapā.
* "Luminor" bankas aptauja veikta 2022. gada janvārī sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat Latvia, katrā no Baltijas valstīm aptaujājot vairāk kā 700 lielāko pilsētu iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.