Foto: Publicitātes foto
Meža kopšana nav vienas dienas, pat ne viena gada jautājums. "Mežsaimniecība ir vienīgā saimnieciskā nozare, kur aprites cikls ir mērāms daudzās desmitgadēs, pat 100 un vairāk gadu," stāsta AS "Latvijas valsts meži" (LVM) mežsaimniecības plānošanas vadītājs Aigars Dudelis. Ko LVM dara jau tagad, lai arī nākotnē mums visapkārt būtu tik vērtīgie meži?
Plānojot meža apsaimniekošanu, vissvarīgākā ir datubāze, lai zinātu visu par konkrētā meža teritoriju. "Uzturam aktuālus datus, kas ir pirmais nepieciešamais, – tie ir dati gan par mežaudzēm, gan par dažādu sugu atradnēm, gan par aizsargājamām teritorijām," norāda Aigars Dudelis. Zināšanas vajadzīgas arī par audzes pašreizējo stāvokli, kādas aizsargājamās sugas tajā sastopamas, jāveic aprēķini, kurus pārzina profesionāli mežu speciālisti.
LVM apsaimnieko apmēram 900 tūkstošiem mežaudžu – par katru ir informācija, kādas sugas te aug, cik veca ir audze, cik ražīga ir augsne.
- Izcirtumu vispirms atjauno, iestādot jaunu mežu. Ja pēc novērtējuma mežs var atjaunoties dabiski, tad tajā pairdina augsni, lai labāk iesējas sēklas.
- Pēc tam kopj jaunaudzi – to retina, izņemot vājākos kociņus, lai lielākie augtu spēcīgāki un noturīgāki. Tas ilgst līdz meža 40 gadu vecumam.
- Līdz 60–80 gadu vecumam audzi turpina kopt, veicot krājas kopšanu. Šajā posmā iegūst arī koksnes materiālus, kurus var pārdot.
- 80–100 gadus vecu audzi nocērt kailcirtē jeb atjaunošanas cirtē, iegūstot koksni. Pēc tam cikls sākas no jauna.
Mežam ir nozīmīga loma arī klimata aspektā. "Latvijas apstākļos mežs ir teju vienīgais, kas spēj piesaistīt ogļskābo gāzi, kas ir viena no siltumnīcas efekta gāzēm," uzsver Aigars Dudelis.
Svarīgi arī atcerēties, ka mežā neko nevar būtiski izmainīt īsā laika periodā. Uz mežu jāraugās ilgtermiņā – pat ne piecu gadu tālā nākotnē, bet vismaz 25–30 gadu. Rezultāti centieniem kaut ko panākt, piemēram, jau pieminētā klimata jautājumos, būs novērojami tikai pēc vairākiem desmitiem gadu.
Dabas aizsardzības zonās esošie meži kļūs būtiski vecāki, jo jau šobrīd lielai daļai aizsargājamo mežu ir 80, 90 un 100 gadu. Savukārt apsaimniekojamās audzes kļūs jaunākas. Meža plānošanas speciālists arī norāda, ka meža spēja piesaistīt oglekli saglabāsies līdzšinējā līmenī – tie ir aptuveni 9 miljoni CO2 tonnu gadā kopā biomasā un produktos. "Tas mani pārliecina – tas, kā apsaimniekojam valsts mežus, ir ilgtspējīgi," bilst Dudelis.
Vai spēsim palielināt mežu daudzumu? Pašreiz tāda ideja ir. Tas vēl vairāk palīdzētu klimatam. Kopējo mežu platību Latvijā varētu palielināt līdz 150 000 hektāru, izmantojot mazvērtīgas, ar krūmiem aizaugušas lauksaimniecības zemes, kuras nevar rentabli izmantot lauksaimniecībā.
"Meži tad pieaugtu līdz 60% no kopējās Latvijas teritorijas un sasniegtu Somijas un Zviedrijas līmeni," ieskicē Aigars Dudelis. Arī pēc 100 gadiem Latvijas teritorijā sliesies stalti koki.