Viena diena mežizstrādes meistares pēdās
Foto: Viesturs Radovics/"Delfi"
Meža apsaimniekošana ir ilgtermiņa process, kurā iesaistīti daudzi speciālisti. Milzu darbs, kas nekad nebeidzas, jo atjaunošanas cirtes vietā vienmēr būs jaunaudze. Sākot no izpļaušanas, stāda izaugšanas, mazā kociņa sargāšanas no zvēru zobiem, krājas kopšanas, audzes nobriešanas līdz cirsmas plānošanai un meža izstrādei, lai iegūtu kokmateriālu. Pie tā strādā mežkopības, mežizstrādes, meža infrastruktūras un plānošanas speciālisti. Visi procesi savstarpēji saistīti, meistari cits citam nodod meža nogabalus, lai darbi ritētu kā labi noregulēts pulkstenis.
Lai gan katrs rīts var iesākties citādi, tipiski mežizstrādes meistars darba dienu iesāk pie datora, saplānojot darbus, sagatavojot atskaites, pieņemšanas aktus vai citu nepieciešamo informāciju. Pirms izbraukt uz mežu, detalizētajās "LVM GEO" kartēs var veikt cirsmu izpēti sīki un smalki – pa slāņiem. Mežizstrādē jābūt ļoti elastīgam un gatavam uz to, ka darbus regulēs laikapstākļi. "Darba ikdiena ir ļoti mainīga. Nekad viss nenotiek tieši tā, kā plānots," stāsta Rovena. Katra cirsma ir citāda, bet speciāliste priecīgi nosaka – vismaz nedraud rutīna.
Lecam mašīnā, lai dotos uz šīs dienas objektiem – dažādām cirsmām, kas katra ir savā izstrādes stadijā. Kā pastāsta Rovena, mežizstrādes meistaram vienmēr jābūt labiem apaviem, siltai drēbju kārtai, uzticamam auto, ar kuru izbraukt visdažādākos meža ceļus, bet bagāžniekā – ķiverei, atstarojošai vestei, mērinstrumentiem – mērlentei un biterliham, pa kādai krāsas bundžiņai, lai nepieciešamības gadījumā iezīmētu kokus. Protams, neiztikt arī bez viedtālruņa vai planšetdatora, kurā mežizstrādes meistars var ielūkoties kartēs un salīdzināt, vai dabā viss atbilst tam, kā iepriekš izmērīts un izplānots.
"Vēl atstājam cirsmā nenozāģētus sausos, nokaltušos kokus. Tie ir vides vērtība kukaiņiem un putniem. Kādam patīk zaļš koks, kādam sausais, citam nokritušais – katrai sugai savas izvēles," saka mežizstrādes meistare.
Tālāk dodamies uz pavisam netālo cirsmu, kur šobrīd no meža kokmateriālus izved forvarders. Rovena aplūko krautuvē saliktās kokmateriāla kaudzītes jeb veic inventarizāciju. To parasti dara reizi nedēļā, lai aktualizētu atlikumus. Piemēram, vai koki, kas pārtaps elektrības stabos, noguldīti pareizi, kā izskatās A klases sortiments, vai starp 3. šķiras zāģbaļķiem nav iemaldījies kāds nepiederīgais. Katrai krautnei ir savs numurs, kur atzīmēts mežizstrādes meistars, informācija par galamērķi – zāģētavu u. tml.
"Šis ir svarīgs darbs, kuru nedrīkst nokavēt. Jānovaktē īstais brīdis, kad mežu izkopt, lai koki neizstīdzētu un izaugtu vareni. Kad cirsmā paskaties uz celmiem, var redzēt šauru, šauru gadskārtu un tad nākamo platu – koks vairāk dabūjis saules gaismu, laimīgi sācis augt, pieņemties spēkā, augstumā un resnumā," stāsta Rovena.
Mizgrauzis "lec" tikai tajās eglēs, kas ir novājinātas. Tad metas iekšā, sajūt nākamo bojāto egli un pārmetas tajā. Vētrā nolauztas, izšūpinātas, izkaltušas egles tāpēc laikus jānozāģē, lai nebūtu kairinātājs mizgraužiem. "Tā nedaudz ir cīņa ar vējdzirnavām," pastāsta Rovena.
Noslēdzot dienu, parunājam nedaudz arī par to, kā ir būt sievietei mežizstrādē, kad visapkārt ir brīžiem skarbāki vīri. Meistars smej, ka viņi pie Rovenas jau pieraduši un klausa uz vārda, turklāt priecājas, ka mežizstrādē ienāk jaunā paaudze. Arī pati Rovena atzīst, ka lielākoties problēmu nav, ar visiem saprotas. Ja vajag pateikt kādu skarbāku vārdu par to, ka darbi nav izpildīti, kā nākas, arī to var.
Strādājot LVM jau vairākus gadus, Rovenai arī kļuvis skaidrs, kuri darbi sirdij vistuvākie. Viens no tiem – krājas kopšana, jo sniedz gandarījumu, ka mežs turpinās savu dzīvi, augot vēl labāks. Kas vēl? "Man patīk atrisināt kaut ko nenormāli sarežģītu. Grūti izstrādājamas cirsmas. Ja ir daudz apgrūtinājumu, šķēršļu, bet finālā tiec pie rezultāta, ir gandarījums," saka Rovena.