Foto: Viesturs Radovics/"Delfi", Rovena Ločmele/LVM
Tiem, kas meža inženiera profesiju apguvuši senāk, diezin vai prātā nāca, ka dronu pilotēšana varētu kļūt par darba ikdienu. Citādi bijis LVM vecākajai mežizstrādes meistarei Rovenai Ločmelei – būdama jaunās paaudzes meža speciāliste, apzinājusies, ka jaunās tehnoloģijas ienāks viņas darbā. Šoreiz Rovena pastāsta un demonstrē, kā dronu izmanto meža nogabalu apsekošanā, apskatot atjaunošanas cirti pēc tās izstrādes.
Nākamais līmenis – specifiskās kategorijas tālvadības apliecība – ir jau sarežģītāks, jo sastāv no 2 daļām, tāpēc to LVM darbiniekiem organizē pie ārpakalpojuma sniedzējiem. Šīs apliecības iegūšanai jānokārto gan teorētisko, gan praktisko zināšanu eksāmens. Līdz šim teju visi darbinieki (kuriem tas nepieciešams) teorētisko zināšanu eksāmenu ir nokārtojuši.
"Visvairāk savā darbā dronus izmanto Mežkopības darbinieki, jo tie arī bija pirmie, kas uzsāka to pielietojamības pētīšanu un reālu izmantošanu. Tālāk dronu pielietošana izplatījās Plānošanas, Mežizstrādes, Vides plānošanas, Zemes dzīļu, Meža infrastruktūras un Nekustamo īpašumu pārvaldes procesos. Protams, Komunikācijas daļa arī regulāri izmanto dronu efektīvu videomateriālu sagatavošanā," pastāsta Kārlis Linde.
Kā ikvienam, tā arī LVM meža speciālistiem, kuri darbā izmanto dronus, jāveic piesardzības pasākumi. Jānovērtē laikapstākļi, vai nav spēcīgu nokrišņu, kas traucēs un potenciāli sabojās dronu, lielas vēja brāzmas vai necaurredzama migla, kad dronu izmantot īsti jēgas nebūs.
Šīs dienas "instruments" – bezpilota gaisa kuģis – paslēpies drošā koferī. Rovena uzvelk atstarojošo vesti, lai kā pilote būtu labi pamanāma, rūpīgi izņem dronu no tā mājvietas, atloka kājiņas un propellerus un novieto uz zemes. Kad vadības pults ieslēgta, Rovena ar pogām dronu paceļ gaisā, un tas kā bitīte aizžvīkst virs koku galotnēm.
"Te es redzu visu, kas notiek. Parasti uzlidoju tik augstu, lai neviens koks nav drona augstumā. Zinu, kur ir cirsma, un lidoju," stāsta Rovena.
Drona lielākā priekšrocība: pāris minūšu laikā vari pārceļot no vienas cirsmas uz otru. "Ielidoju, paskatos, zinu aptuveno formu, kādai jābūt, zinu robežas. Dronam ir brīnišķīga funkcija – uztaisīt misiju. Piemēram, iestatīt iezīmētu laukumu, kas jāaplido, ieslēdz, palaid, un tas aizlido, visu nofotografē un atlido atpakaļ. Pēc tam atliek pieslēgt pie datora, atvērt īpašu programmatūru, ielādēt visus datus – un tev sagatavo karti, kurā vari 3D modelī "staigāt", redzēt kokus, nomērīt risas, uzmērīt koku augstumu," pastāsta Rovena. Tas noder, piemēram, krājas kopšanas darbos, kur svarīgi ir nomērīt attālumu starp ceļiem. Jāpiebilst gan, ka tad audzei jābūt tādai, kur viss ir labi saskatāms, – egļu audzēs dronu izmantot ir krietni grūtāk nepārredzamības dēļ.
"Uzskatu, ka drona izmantošanai ikdienā jābūt brīvprātīgai izvēlei," norāda Rovena. Ja pret tehnoloģijām ir bijība, tad efektīvāk meža darbus būs apsekot ar kājām, it īpaši pieredzējušiem meža speciālistiem.
Vai tolaik, kad sēdēja universitātes solā, lai apgūtu meža inženiera profesiju, Rovenai ienāca prātā, ka būs arī tālvadības pilote? Viens no pasniedzējiem reiz studentiem nodemonstrējis dronu un tā lidojumu, bet tas arī bijis viss. Šobrīd, pildot ikdienas darba pienākumus LVM, jau uzkrāta pieredze, pat ar kolēģiem var salīdzināt, kura ražotāja drons spējīgāks, vieglāk vadāms un ar labākas kvalitātes kameru. Mūsdienīgo tehnoloģiju ienākšanu meža speciālistu darbarīku klāstā var vērtēt tikai pozitīvi, tas ļauj augt un attīstīties pašiem, kā arī piekļūt un apskatīt meža nogabalus pat tad, kad to apgrūtina, piemēram, pamatīga dubļu kārta.