Foto: Kārlis Dambrāns/"Delfi"
Kā stāsta Laima, Strenču kokaudzētavā sēšanas darbi sākas pavasarī. "Sieviešu dienā, 8. martā, sēšanas iekārtai ir jābūt iedarbinātai – tas ir kā svēts likums. Kādam tulpju svētki, kādam – sēšana."
Lai sēšana būtu pēc iespējas efektīvāka, tā tiek plānota trijās kārtās jeb apritēs. Pirmā aprite sākas, kā jau minēts, martā, un šis sējums siltumnīcās pavada visilgāk laika, jo, pāragri izvedot uzdīgušos stādus zem klajas debess, tos apdraud pavasara salnas. Dīgsti siltumnīcās tiek rūpīgi kopti, laistīti un mēsloti, un aptuveni aprīļa beigās, maija sākumā pirmā stādu aprite tiek izvesta laukā "skoloties" – adaptēties apkārtējā vidē, kur stādus norūda saule un vējš. Paralēli tam jau tiek sēta otrā aprite, kuras ceļš ir līdzīgs – sēklas uzdīgst siltumnīcā, bet pēc tam dīgsti tiek vesti ārā. Savukārt trešajā apritē parasti tiek sētas egles.
Vēlā rudenī sākas stādu šķirošana un pakošana. Pēc tam sapakotie stādi tiek novietoti speciālās aukstuma kamerās – saldētavās, kurās gaisa temperatūra noregulēta uz –4°C, lai stādiņi līdz pavasarim dotos "ziemas miegā".
"Pavasarī katra stunda ir dārga – jo ātrāk viss tiks sasēts, jo labāka būs stādu raža. Sēšanas darbi pilnībā noslēdzas ap jūlija vidu," ieskicē Laima.
"Baltijā noteikti esam modernākie un Eiropā arī neesam nekādi knapie. Esam diezgan daudz arī skatījušies un pētījuši, kas notiek citur pasaulē, ne tikai Eiropā. Kaut ko no redzētā esam paņēmuši, kaut ko paši izdomājuši, kaut ko atmetuši, lai iegūtu vislabāko rezultātu."
"Eksportā iet gan priede, gan egle – skujkoki. Lapu koki netiek eksportēti. Bērzs un melnalksnis aug mazākos apjomos, un ar bērzu mēs pārsvarā nodrošinām "Latvijas valsts mežu" platības, arī Latvijas ārējā tirgū nedaudz pārdodam, bet ne ļoti daudz. Kopumā struktūrvienībā mēs realizējam ap četriem miljoniem bērzu stādiņu. Un apmēram vienu miljonu melnalkšņu stādu. Arī melnalksnis kļūst visai populārs – ir paslapjas platības, kur tas palīdz mežam atjaunoties, palīdz tikt galā ar šīm mitrajām vietām. Runājot par bērzu, mēs jau ļoti ilgi strādājam pie ģenētiski augstvērtīgu bērzu sēklu iegūšanas. Ar to neklājas viegli, tāpēc mums nav tik daudz bērzu stādu, kā mēs varbūt gribētu," stāsta kokaudzētavas pārstāve.
"Tagad ir stadija, ka no šīm piecām siltumnīcām šopavasar jau pārdevām pirmo ražu. Nākampavasar faktiski jau būs otrā raža. Ir plānā celt vēl vienu siltumnīcu. Būs arī birojs, kur cilvēkiem strādāt, – to mums šovasar beidzot izdevās konkursa ceļā panākt un noslēgt līgumu, ir uzsākta celtniecība, jā. Katrā ziņā pamati ir ielikti, arī kapsula ir iebūvēta," ar prieku acīs stāsta Laima.
"Es domāju, ka ar laiku mēs varēsim arī stādiņu eksportu krietni palielināt – mēs būsim gatavi saražot, kad ārzemēs šo produkciju būs atkal gatavi šādos apjomos ņemt. Savukārt Latvijas tirgū nākamgad pilnīgi brīvi pieejama būs gan priede, gan egle. Pie mums nopirkt stādiņus varēs atbraukt arī tie, kas to būs atstājuši uz pēdējo brīdi. Pietiks visiem."