Pircēji aizvien nogaidoši – arī Euribor likmes otrais samazinājums septembrī nav spējis izkustināt slābano nekustamā īpašuma tirgu. Būtiskas cenu izmaiņas sagaida gan pircēji, gan pārdevēji, tomēr ekonomiska pamata ievērojamām tirgus vērtību izmaiņām pagaidām nav, teikts jaunākajā "Latio" "Mājokļu pircēju pārliecības indeksā".
Mēģinot apmānīt tirgu, pircēji aktīvi operē ar citiem darījumu veidiem – septembrī parādījušies salīdzinoši daudz īpašumu maiņas piedāvājumu, vēloties mainīt dzīvokli pret lielāku īpašumu ar piemaksu, zemi pret māju ar piemaksu.
Savukārt pārdevēju uzmanības centrā ir plānotie grozījumi likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas daudziem draud palielināt no kapitāla pieauguma nodokļa maksājamās nodevas apmēru.
Septembrī iegādei pieejamo dzīvokļu skaits Rīgā sarucis par aptuveni 8% – pārdošanā bija pieejami 4953 dzīvokļi. Piedāvājums sērijveida ēkās galvaspilsētas apkaimēs sastādīja 45% jeb 2225 no kopējā iegādei pieejamo mājokļu skaita. Savukārt par 15% palielinājies īrei pieejamo mājokļu skaits, sasniedzot nepilnus 3000. Teju 40% īres dzīvokļu piedāvājuma sastādīja mājokļi sērijveida namos Rīgas apkaimēs (1105).
Šogad mājokļu kredītņēmēju kontos tika ieskaitīts valsts piešķirtais atbalsts augsto procentu likmju daļējai kompensēšanai. Dažu banku veiktās aptaujas uzrādīja, ka aizņēmēji labprāt saņemto naudu izmantotu kredīta ātrākai atmaksai, vienlaikus banku ekspertu viedokļu slejās izskanējis aicinājums to uzkrāt vai ieguldīt. Kā tad lietderīgāk šo naudu izmantot, skaidro "Delfi Bizness". Plašāk: Uzkrāt vai dzēst daļu kredīta? Kā kredītņēmējam lietderīgāk izmantot saņemto valsts atbalstu
Cenu izmaiņas iekštelpu platībām sērijveida dzīvokļos nav fiksētas – vidējā cena par kvadrātmetru saglabājās 1040 eiro, bet centrā – 1495 eiro (-2%).
Jauno projektu pirmreizējo tirgu Rīgā papildinājuši 20 jauni dzīvokļi. Kopumā iegādei pagājušajā mēnesī bija pieejami 1410 dzīvokļi, veidojot 28% no visa dzīvokļu piedāvājuma. Vidējās cenas iekštelpu platībām pārdošanas sludinājumos ir nemainīgas – 2800 EUR/ m².
Pēc spraigām diskusijām koalīcijas partneri, valdības sociālie partneri un valdību veidojošo partiju pārstāvji vienojušies par izstrādāto darbaspēka nodokļu izmaiņu piedāvājumu, piektdien preses konferencē informēja finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV). Plašāk: Minimālā alga, neapliekamais minimums, IIN – kādas darbaspēka nodokļu izmaiņas piedāvā
Neliels cenu kāpums novērots noslēgto darījumu summās, kur cenas par kvadrātmetru tuvojas tām, kādas ir sludinājumos. Lai gan cenu līmenis mēneša griezumā izlīdzinājies, spriest par jauno projektu tirgus atveseļošanos būtu pāragri – starpības samazinājums var būt skaidrojams gan ar ekonomiskākas klases dzīvokļu parādīšanos tirgū, gan atsevišķiem darījumiem.
Jauno projektu otrreizējā tirgū kvadrātmetra cena iekštelpu platībai septembrī bija 2015 eiro, bet Rīgas centrā palielinājās par 14%, darījumos sasniedzot 2660 EUR/ m². Vidējās cenas pieaugums tiek pamatots ar dažiem dārgiem darījumiem un neatspoguļo kopējo tendenci.
Aktivitāte turpinās arī reģionos. Jelgavā novērots augsts pieprasījums pēc īres dzīvokļiem. Interese saglabājas par mājokļiem jaunajos projektos, tostarp potenciālie pircēji meklē aktīvi meklē piedāvājumus otrreizējā tirgū. Reāla pircēja gadījumā pārdevēji ir pielaidīgi attiecībā uz cenas samazināšanu.
Mājokļu iegāde reģionos jau gadu gadiem ir sāpīgs jautājums, un to bremzē gan jaunu, pievilcīgu projektu trūkums, gan sarežģīta finansējuma pieejamība. Iespējams, tuvākajā laikā tiks rasts risinājums, kā vismaz daļai pircēju atvieglot to iegādi, taču ar to vien nepietiek – izaicinājumu ir daudz. Plašāk: Sāpīgais jautājums – mājokļu iegāde reģionos. Vai un kam "spīd" saņemt tam kredītu?
Līdzīga tendence novērota arī Vidzemē. Pārdevēji, kuri iepriekš negribīgi izskatīja iespējas koriģēt īpašuma cenas, šobrīd ir gatavi runāt par lielākām atlaidēm. Tāpat Valmierā pašvaldība sākusi būvēt jaunu īres dzīvokļu namu, piedāvājot 120 jaunus mājokļus, kuriem potenciālie īrnieki varēs sākt pieteikties no nākamā gada februāra.
Noskaņojums nekustamā īpašuma tirgū šobrīd neizstaro sevišķi lielu optimismu, par ko liecina arī nesen veiktais "SEB banka" pētījums. Vairāk nekā puse respondentu prognozē nekustamā īpašuma cenu pieaugumu tuvākā gada laikā (īpaši – Zemgalē dzīvojošie), savukārt cenu kritumu paredz vien 10%.
Pircēju skepse cita starpā tiek pamatota ar gaidāmajiem grozījumiem likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, nosakot, ka turpmāk ienākumam no kapitāla pieauguma, tostarp atsavinot nekustamo īpašumu, tiks piemērota 25,5% likme līdzšinējo 20% vietā.
Kapitāla pieaugumu nosaka, no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņemot tā iegādes vērtību un tajā veikto ieguldījumu vērtību turēšanas laikā. "Latio" eksperti lēš, ka nodokļu izmaiņas mājokļu segmentam par labu nenāks, īpašumu cenas sadārdzinot. Proti, izmaksu pieaugumu īpašnieki mēģinās kompensēt, nodokļa starpību iekļaujot pārdošanas cenā.
No otras puses, nodokļu izmaiņas var mobilizēt neizlēmīgos pārdevējus ātrāk pieņemt lēmumu par īpašuma pārdošanu, ņemot vērā likuma pārejas noteikumus – tiem darījumiem, kas būs sākti līdz 2024. gada 31. decembrim, bet nebūs pabeigti tajā pašā taksācijas gadā, nodokļa maksātājam līdz 2027. gadam ir tiesības piemērot nodokļa likmi līdzšinējo 20% apmērā, taču tikai gadījumā, ja īpašums tiek pirkts uz nomaksu. Vienlaikus tiks saglabāti arī atvieglojumi, kas atbrīvo īpašumu no aplikšanas ar IIN.
Sevišķi jāpasteidzas tiem īpašniekiem, uz kuriem neattiecas atvieglojumi un kuriem veidosies liels ar nodokli apliekamais ienākums.
Situācijas, kas pārdevējiem var rasties pēc jauno grozījumu pieņemšanas, ir ļoti dažādas. To, cik apjomīgu summu nāksies maksāt, pārdodot īpašumu, nosaka daudzi faktori, tostarp – vai mājoklis ir īpašnieka deklarētā dzīvesvieta, vai tas ir saņemts mantojumā, vai tas ir vienīgais piederošais nekustamais īpašums un cik ilgi tas atradies esošā pārdevēja īpašumā.
Labvēlīgākajā gadījumā kapitāla pieauguma nodoklis nav jāmaksā vispār, ja dzīvokļa īpašums pārdevējam pieder vismaz 5 gadus un pēdējo 12 mēnešu periodā tā ir bijusi pārdevēja deklarētā dzīvesvieta.
"Pēc pieredzes zinām, ka šādu nosacīti laimīgo gadījumu gan ir maz – biežāk nekustamā īpašuma speciālistu rokās nonāk objekti ar komplicētām īpašumtiesībām un nesakārtotiem dokumentiem. Darījumu vešana ar šādiem mājokļiem pārdevējam rada negaidītas galvassāpes, un topošie nodokļu grozījumi daudziem būs vēl viens sāpju punkts – līdz ar to īpašniekiem, kas apsver pārdošanu tuvākajā laikā, ir vēl viens papildus faktors, ko jāņem vērā – nodokļu izmaiņas," skaidro "Latio" Juridiskās daļas vadītāja Mārīte Lipša, prognozējot lielāku pārdevēju sarosīšanos tuvākajā laikā.