Interese par nekustamo īpašumu izsolēm, renovējamiem namīpašumiem un tukšajām ēkām ir ar pieaugošu tendenci, lēš nekustamā īpašuma kompānija "Starlex Real Estate".
"Šobrīd tirgū ir būtisks pieprasījums pēc īpašumiem ar potenciālu, un izsoles rada iespējas gan vietējiem, gan ārvalstu investoriem," spriež uzņēmuma vadītājs Egīls Smilktiņš.
Pieprasījums pēc īpašumiem izsoles ir pastāvīgs pievilcīgo sākumcenu un ierobežota piedāvājuma dēļ. Valsts īpašumu pārvaldnieki un pašvaldība izsolēs bieži pārdod īpašumus, kuru uzturēšana nav stratēģiski nepieciešama vai kuru renovācijas izmaksas ir pārāk augstas.
"Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) organizētās izsoles veicina aktivitāti dzīvojamo centra namu jomā, savukārt Rīgas pašvaldība vairāk rīko zemesgabalu izsoles. Maksātnespējas izsoles visbiežāk skar privātmājas un dzīvokļus, bet namīpašumi šādās izsolēs nonāk retāk.
"Dzīvojamo ēku segmentā izsolēs pieejamie īpašumi parasti ir interesanti investoriem, kas vēlas ieguldīt Rīgas centra atjaunošanā," novērojis Smilktiņš.
Tikmēr pieprasījums pēc zemes gabaliem ir mērenāks, jo daļai ir neskaidrs attīstības potenciāls.
Īpašumi nonāk izsolē bieži vien saistībā ar parādiem, neizdevīgu uzturēšanu vai īpašnieku portfeļu pārvaldības lēmumiem. VNI un pašvaldība izvērtē īpašumu stratēģisko nozīmi un renovācijas izmaksas, lai saglabātu tos īpašumus, kas ir nepieciešami funkcionālajām vajadzībām, un pārdotu atlikušos.
Par iespējām, problēmām Rīgas centrā lasīt rakstā "Rīgas centrs neizmirst, bet piedzīvo reputācijas krīzi, uzskata pilsētplānotāji".
Renovējamie namīpašumi interesējot gan vietējos, gan ārvalstu investorus; izsolēs tos mēdz pārdot arī par vairākkārtīgi augstāku cenu, raksturo "Starlex Real Estate" ekonomists Auseklis Sarkans.
"Investori īpašumus renovē, lai tos tālāk pārdotu vai izīrētu. Renovācijas projekti galvenokārt koncentrējas Rīgas centrā un tā tuvākajās apkaimēs kā Āgenskalns, Torņakalns un Teika. Šajās vietās renovācijas izmaksas ir ekonomiski pamatotas, jo tās ļauj veikt ilgtermiņa ieguldījumus," viņš pauž.
Pēc viņa sniegtajem datiem, ēku renovācijās tipiskās izmaksas svārstās no 200 līdz 500 eiro par kvadrātmetru, ietverot fasādes, jumta, koplietošanas telpu un citu koplietošanas elementu atjaunošanu. Dzīvokļu interjera pilna renovācija papildus var maksāt no 300 līdz 600 eiro par kvadrātmetru, atkarībā no sākotnējā telpu stāvokļa.
Ēku renovācijas projektiem nepieciešamais laiks ir vidēji no 12 līdz 18 mēnešiem, un pircēji bieži priekšroku dod pilnībā renovētām ēkām ar sakārtotām koplietošanas telpām.
Par "Vilia" pieredzi, atjaunojot vēsturisku īpašumu, lasīt plašāk.
"Starlex Real Estate" atgādina, ka Rīgā joprojām ir ievērojams skaits vēsturisko ēku, kas potenciāli var tikt renovētas, taču tas ir izaicinājums. Smilktiņš uzsver, ka tās ir arī "milzīga iespēja attīstīt Rīgas centru un citus rajonus. "Viņš atgādina, ka pašvaldība piedāvā vairākus mehānismus, lai veicinātu vēsturisko ēku saglabāšanu un renovāciju. Tomēr nereti tukšo ēku pārvaldībā trūkst profesionāla apsaimniekotāja vai vienošanās starp īpašniekiem, kas apgrūtina atjaunošanas procesu.
Pēc ekspertu domām, tirgus aktivitāte 2024. un 2025. gadā varētu palielināties, samazinoties "Euribor" likmēm, kas uzlabos mājokļu pieejamību un veicinās pieprasījumu, īpaši renovēto un jauno projektu segmentos.
Pārdošanā ik pa laikam nonāk interesanti, labi zināmi objekti, tostarp, iespējams, varētu tikt atsavināta bijusī RTU ēka Vecrīgā. Lasīt vairāk.