MISC 2.0 - 25499
Foto: Publicitātes foto

Potenciālajiem mājokļu pircējiem šobrīd ir plaša izvēles iespēja, turklāt ir iespēja saņemt labu atlaidi, taču vien tad, ja viņi īpašumu iegādājas par saviem līdzekļiem, secina nekustamo īpašumu aģentūras "Latio".

Savukārt pircēji, kuriem nepieciešams hipotekārais kredīts, šobrīd nostādīti uz dilemmas sliekšņa – iegādāties īpašumu par spīti augstajām procentlikmēm vai lemt par labu īrei uz nenoteiktu termiņu.

Kopš augusta iegādei pieejamo dzīvokļu skaits Rīgā teju nav mainījies – septembrī piedāvājumā bija 4730 dzīvokļi. Savukārt ievērojami pieaudzis īrei pieejamo dzīvokļu skaits, kas pirmajā rudens mēnesī bija par 27% lielāks nekā augustā. Piedāvājumā esošo īres dzīvokļu skaits Rīgā pārsniedza 3000 – tik apjomīgs īres mājokļu piedāvājums šogad vēl nav bijis novērots. Teju 40% no visiem īres mājokļiem veido piedāvājums sērijveida ēkās.

“Latio” nekustamo īpašumu eksperti šo tendenci skaidro dažādi: daļa pārdevēju pārdošanas sludinājumus pārlikuši uz īres segmentu, nevēloties piekāpties cenas samazinājumam un cer pārlaist ziemu ar apmaksātiem komunālo pakalpojumu rēķiniem, citi īpašumi īres tirgū nonākuši sezonālās iedzīvotāju migrācijas dēļ. Gana daudz ir īres dzīvokļu, kuru īpašnieki nolēmuši pamest Latviju vai arī vasaru pavadījuši mūsu valstī un tagad atgriežas mītnes zemēs.

Šā gada septembrī Rīgas apkaimēs bija pieejami 1290 jauni dzīvokļi pirmreizējā tirgū (par 90 vairāk nekā mēnesi iepriekš); vidējā cena pārdošanas sludinājumos bijusi 2770 eiro/m², bet faktiskajos darījumos tā vidēji bijusi 2600 eiro/m2. Otrreizējā tirgū dzīvokļi jaunajās mājās pārdoti par 1950 eiro/m². Rīgas centrā vērojams nenozīmīgs samazinājums, vidējām darījumu cenām svārstoties ap 2660 eiro/m².

Cilvēkus joprojām interesē arī sērijveida dzīvokļi. Pēc “Latio” datiem, apkaimēs iegādei bija pieejami 2410 dzīvokļi (2% pieaugums). Vidējās cenas darījumos šādiem mājokļiem apkaimēs nav mainījušās, svārstoties ap 1010 eiro/m², bet centra rajonā pieaugušas par 6%, sasniedzot 1390 eiro/m².

Savukārt par 18% pieaudzis īres dzīvokļu skaits sērijveida mājās – no 970 augustā līdz 1150 septembrī.

Vairumā gadījumu interese ir par nelieliem 1-2 istabu dzīvokļiem, kas tiek pirkti par savu naudu. Lai iegādātos lielākas platības dzīvokli sērijveida projektā, potenciālais pircējs ir gatavs ņemt bankas kredītu, kā arī piesaistīt līdzekļus, kas gūti no cita sev piederoša īpašuma pārdošanas.

Darījumi par savu naudu notiek ar īpašumiem par cenu līdz 70 tūkstošiem eiro, kas tiek pirkti gan savām, gan investīciju vajadzībām kā potenciālais īres objekts. Tirgū vērojama aktīva kaulēšanās.

“Šā brīža ekonomiskajos apstākļos jautājums par savu dzīvesvietu kļuvis par sensitīvu tematu, īpaši jaunajām ģimenēm, kas vai nu ir spiestas atlikt noskatītā īpašuma iegādi, vai pārorientēt vēlmes uz citu, iespējams, mazākas platības mājokli. Vēl viens variants ir īpašuma īre ar mērķi nogaidīt līdz nekustamā īpašuma tirgus kļūs labvēlīgāks viņu rocībai. Tagad kā nekad ir būtiski apsvērt gan pirkšanas, gan īrēšanas izdevīguma attiecību,” komentē “Latio” tirgus analītiķe Rūta Roze.

Lai gan vidējā tirgus “temperatūra” daudzos gadījumos, tostarp arī viņas pārstāvētās kompānijas aprēķinā, rāda, ka īrēt patiešām ir izdevīgāk, jāņem vērā būtiskas nianses, piemēram, īpašuma tips, stāvoklis, pirmreizējais vai otrreizējais tirgus, atrašanās vieta un citi faktori.

Svarīgi paturēt prātā, izvēloties starp mājokļa īri vai iegādi, – īpašums vienmēr būs vērtīgs aktīvs, ar ko varēs rīkoties nākotnē. Piemēram, iegādāto mazākas platības mājokli pēc tam var pārvērst par ienesīgu īres objektu, klāsta Roze.

Savukārt, izvēloties īpašumu īrēt, cilvēkam būs mazāk saistību un nosacīti lielākās brīvības iespējas. “Uz īri var skatīties nevis kā uz šķērsli, kas bremzē ceļu pie vēlamā mājokļa, bet kā uz iespēju – tas ļauj ilgākā laikā posmā iekrāt vairāk līdzekļu pirmajai iemaksai un sagaidīt labvēlīgākus apstākļus, kad nopirkt tieši tādu nekustamo īpašumu, kādu sirds kāro,“ viņa skaidro

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!