Latvija nākamgad rīkos Eiropas Savienības (ES) jauno zinātnieku konkursu, "Delfi" informēja Izglītības un zinātnes ministrija.
Konkurss ir Eiropā nozīmīgākā skolēnu zinātniski pētniecisko darbu izstāde, kurā tiek demonstrēti labākie skolēnu zinātniskie darbi Eiropas Savienībā un ārpus tās.
Konkurss tradicionāli pulcē talantīgākos skolēnus vecumā no 14 līdz 20 gadiem, dodot iespēju prezentēt savu izstrādāto projektu starptautiskai zinātnieku žūrijai.
Šāda līmeņa pasākuma rīkošana Latvijā ir liels gods un atbildība, un var sniegt daudz priekšrocību gan konkursa dalībniekiem, gan Latvijai kā šī konkursa uzņēmējvalstij.
Konkursa uzdevums ir mudināt jauniešus iesaistīties zinātniskās aktivitātēs, veicināt starptautisko atpazīstamību zinātnes, inovāciju un izglītības jomās, mudināt izglītības iestādes pievērst vairāk uzmanību STEM (zinātņu, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas) izglītībai, veicināt kultūras apmaiņu un veidot globāli informētāku un savstarpēji saistītu jauno zinātnieku paaudzi. Tāpat dalība konkursā nodrošina platformu skolēniem, skolotājiem, zinātniekiem un politikas veidotājiem jaunas sadarbības veidošanai.
Parasti konkurss tiek rīkots septembra otrajā pusē, ilgst sešas dienas un tiek organizēts ciešā sadarbībā starp rīkotājvalsti un Eiropas Komisiju.
Konkursa programmā tiek iekļautas gan intervijas ar žūriju, gan publisko apmeklējumu dienas, gan izglītojošās lekcijas dalībniekiem ar pasaules un Latvijas vadošajiem zinātniekiem, gan kultūras pasākumi.
Eiropas Savienības jauno zinātnieku konkursā tiek piešķirtas galvenās balvas, goda balvas vai īpašās ziedojuma balvas jeb specbalvas. Četri pirmās vietas ieguvēji saņem 7000 eiro lielu naudas balvu, četri otrās vietas ieguvēji saņem 5000 eiro lielu naudas balvu, savukārt četri trešās vietas ieguvēji saņem 3500 eiro lielu naudas balvu.
Paredzēts, ka konkursa sagatavošanas un īstenošanas kopējās izmaksas ir 1 250 554 eiro, tai skaitā Eiropas Komisijas finansējums viena miljona eiro apmērā, savukārt Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums plānots 250 554 eiro apmērā.
Pirmais konkurss Eiropas Komisijas pārraudzībā notika Beļģijā 1989. gadā, un kopš tā laika ir noticis jau 22 Eiropas Savienības valstīs.