Sperot nākamo soli stratēģisko mērķu sasniegšanā, AS "Virši-A" sadarbībā ar partneriem noslēdzis vienošanos ar Eiropas Energoefektivitātes fondu (European Energy Efficiency Fund – EEEF) par finansējuma piesaisti, lai attīstītu biometāna ražošanas rūpnīcu Latvijā, informē uzņēmumā.
Šīs iniciatīvas ietvaros EEEF nodrošinās ilgtermiņa aizdevumu, lai atbalstītu rūpnīcas attīstību, kas veicinās Latvijas atjaunojamo enerģijas avotu kapacitāti. Projekta kopējās izmaksas prognozētas vairāk nekā 15 miljonu eiro apmērā, no kuriem EEEF finansējums veidos 12 miljonus eiro.
Jaunā biometāna rūpnīca, kuras darbības uzsākšana ir plānota 2025. gada otrajā pusē, izmantos slēgtās anaerobās fermentācijas tehnoloģiju, pārstrādājot lauksaimniecības kūtsmēslus biometānā. Galvenais būvniecības partneris ir Vācijā bāzēts uzņēmums, kuram ir vairāk nekā 20 gadu pieredze, realizējot vairāk nekā 300 biogāzes/biometāna projektus.
"Kopš uzņēmuma kotācijas uzsākšanas "Nasdaq Baltic First North Market", Virši ir veikuši būtiskus soļus vēl diversificētāka un vēl ilgtspējīgāka biznesa modeļa izveidē uzņēmumam un tā akcionāriem. Šie soļi ietver elektroenerģijas tirdzniecības segmenta izveidi, saspiestās dabasgāzes produkta uzpildes staciju skaita palielināšanu, kā arī jaudīga elektrouzlādes tīkla izveidi visā Latvijā.
Biometāna rūpnīcas būvniecība ir nākamais stratēģiskais solis uzņēmuma attīstībā, lai vēl vairāk spēcinātu un diversificētu uzņēmuma darbības modeli. Mēs ticam, ka biometānam nākotnē būs kritiska loma, lai padarītu transporta nozari ilgtspējīgāku, kas, savukārt, nodrošinās spēcīgu pieprasījumu un rentabilitāti šim produktam nākamo gadu laikā," skaidro "Virši" valdes priekšsēdētājs Jānis Vība.
Plašāk par Jāņa Vības darba un dzīves pieredzi iespējams izlasīt "Personība biznesā": degvielas tirgotāja "Virši" valdes priekšsēdētājs Jānis Vība.
Par uzņēmumu un tā plāniem vairāk lasi šeit: Latvieši apsteiguši igauņus. "Nākotnes kapitāls" iztaujā "Virši-A" vadītāju.
Jaunajā rūpnīcā saražotais biometāns tiks tieši ievadīts lokālajā gāzes pārvades tīklā. Rūpnīcas projektētā gada jauda ir 60 GW, un tiek prognozēts, ka tā aizstās līdz pat 5,6 miljoniem kubikmetru dabasgāzes gadā.
"Atjaunojamā biometāna ražošana no atkritumiem ne tikai veicina vietējās zaļās enerģijas ražošanas pieaugumu un neatkarību no fosilā kurināmā izmantošanas, bet arī uzlabo atkritumu apsaimniekošanu valsts līmenī. Turklāt kļūšana par biometāna ražotāju būtiski ietekmē arī uzņēmuma attīstību. Biometāna loma ir ievērojami pieaugusi gan apkures, gan transporta sektoros. Ir prieks redzēt, ka šajā nozarē ienāk jauni uzņēmumi, jo to izaugsme veicina progresu arī dažādos citos virzienos—inovācijās, darba vietu radīšanā, lauksaimniecības sektora attīstībā un emisiju samazināšanā," uzsver Latvijas Biogāzes asociācijas valdes locekle Kristīne Veģere.
Rūpnīcai paredzētais izejmateriāls, vairāk nekā 200 tūkstoši tonnu gadā, tiks piegādāts no vairāk nekā 15 vietējām saimniecībām. Rūpnīca ne tikai ražos pilnībā atjaunojamu enerģijas avotu un radīs papildu ienākumu plūsmu zemniekiem, bet arī nodrošinās ilgtspējīgu atkritumu apsaimniekošanas metodi, atgūstot metānu no kūtsmēsliem, kas citādi tiktu emitēts atmosfērā no atklātām kūtsmēslu uzglabāšanas vietām.