Lai gan Zemkopības ministrijas (ZM) īstenotā Eiropas Savienības (ES) atbalsta programma augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm vairāku gadu laikā iemantojusi lielu popularitāti bērnu un jauniešu vidū, pērn programmā tika izdalīts salīdzinoši mazāks produktu daudzums, jo makroekonomisko apstākļu izraisītais ražošanas resursu cenu pieaugums būtiski sadārdzināja produktus, skaidro ministrijā.
Saskaņā ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) datiem, atbalsta programmā 2023./2024. mācību gadā iesaistījās 1364 izglītības iestādes, no kurām augļus un dārzeņus izdalīja 1348 iestādes, bet pienu – 1258 iestādes. Šajās izglītības iestādēs bezmaksas augļus un dārzeņus – 703 tonnas – saņēma 270 633 audzēkņu (96% no mērķauditorijas), bet pienu – 1791 tonnu – saņēma 261 854 audzēkņu (93% no mērķauditorijas).
Pavisam ES finansētajās produktu izdales atbalsta programmās skolām Latvijā līdz 2024. gadam izdalīts vairāk nekā 46,6 tūkstoši tonnu piena un tā produktu (kopš 2004. gada) un vairāk nekā 11,4 tūkstoši tonnu augļu un dārzeņu (kopš 2010. gada), un programmā kopā līdz šim izmaksāts atbalsts 51,12 miljonu eiro apmērā (valsts un ES finansējums).
ZM atzīmē, ka laikā no 2019. līdz 2022. gadam programmas "Piens un augļi skolai" īstenošanu Latvijā ietekmēja Covid-19 pandēmijas negatīvā ietekme, mācībām ilgstoši norisinoties attālinātā režīmā, tādēļ produkti audzēkņiem izsniegti mazākā apjomā nekā iepriekšējos gados. Savukārt pērn programmā tika izdalīts salīdzinoši mazāks produktu daudzums, jo makroekonomisko apstākļu izraisītais ražošanas resursu cenu pieaugums būtiski sadārdzināja produktus.
Komentējot programmu "Piens un augļi skolai", zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) uzsver, ka "programmas rādītāji ir iespaidīgi un vislielākais gandarījums ir par programmas dubulto pievienoto vērtību".
"No šīs programmas iegūst gan vietējie zemnieki un ražotāji, kas skolām piegādā savu produkciju, gan arī bērni un jaunieši, kas papildina savu uzturu ar uzturvielu ziņā vērtīgiem Latvijā audzētiem augļiem, dārzeņiem, kā arī pienu," turpina Krauze.
Programmas nosacījumi paredz, ka svaigus augļus (ābolus, bumbierus, dzērvenes), dārzeņus (burkānus, kāļus, kolrābjus, kāpostus, ķirbjus) vai šo produktu asorti, kā arī pasterizētu pienu bez piedevām mācību gada izdales periodā trīs reizes nedēļā bez maksas var saņemt bērni pirmsskolas izglītības iestādēs un 1.-9. klasē.
Izdales periods sākas 1. oktobrī un ilgst līdz 31. maijam 1.-9. klasēs un līdz 31. jūlijam – pirmsskolās. Tomēr produktu pieejamību visa izdales perioda laikā ietekmē to sezonālā pieejamība, kā arī pieejamā budžeta un atbalsta likmju apmērs un arī finansējuma ierobežojums, proti, katrai izglītības iestādei tiek aprēķināta individuāla apgādes tiesību (atbalsta) aploksne, kas ir atkarīga no skolā reģistrēto bērnu skaita.