No 18. septembra līdz 8. oktobrim Latvijā un citās Eiropas valstīs norisinās Eiropas Ilgtspējīgas attīstības nedēļa (ESDW). Arī Latvija, kā daļa no šīs kustības piedalās, apliecinot savu iesaisti globālajās diskusijās par ilgtspējīgas nākotnes veidošanu, "Delfi" informēja Ministru kabinetā.
ESDW nedēļas laikā visā Eiropā, tostarp Latvijā, tiek organizēti tūkstošiem pasākumu, kurus rīko uzņēmumi, iestādes, sabiedriskās organizācijas un individuāli iedzīvotāji. Latvijā šogad tiek rīkotas dažādas iniciatīvas, kas fokusējas uz ilgtspējīgas attīstības jautājumiem, veicinot efektīvu resursu izmantošanu un ilgtspējīgu risinājumu ieviešanu. Valsts, privātā sektora un nevalstisko organizāciju organizētās aktivitātes aptver jautājumus, kas sekmē ilgtspējīgas attīstības principu īstenošanu.
Ar šiem pasākumiem Latvija turpina demonstrēt savu apņemšanos sekmēt ANO 17 ilgtspējīgas attīstības mērķu ieviešanu, daloties ar labās prakses piemēriem un veicinot atbildīgu pieeju vides un resursu pārvaldībai. Šo iniciatīvu ietvaros tiek akcentēta ilgtspējīgu risinājumu popularizēšana un sabiedrības iesaiste, lai veicinātu pozitīvas pārmaiņas ilgtermiņā.
Šogad kalendārā iekļauti šādi pasākumi:
19. septembri būs atvērta reģistrācija semināru ciklam "Aprites ekonomika un efektīva atkritumu apsaimniekošana: izaicinājumi un iespējas" Rumbulā, Stopiņu pagastā. Šie semināri notiek "LIFE Waste To Resources IP" projekta ietvaros un pievēršas aprites ekonomikas aktualitātēm. Ciklā piedalīsies pašvaldību, atkritumu apsaimniekošanas un vides jomas speciālisti, lai dalītos pieredzē un meklētu efektīvus risinājumus aprites ekonomikas izaicinājumiem, īpašu uzmanību pievēršot atkritumu apsaimniekošanas uzlabošanai.
19. septembrī Starptautiskās Rīgas vidusskolas 12. klases skolēni izstrādās zinātniskos projektus par kādu no ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem, pielāgojot to vietējam kontekstam. Projekta ietvaros tiks organizēts izbraukums uz Jūrmalu, kur tiks veikta datu vākšana, ko vēlāk analizēs skolas laboratorijās.
25. septembrī uzņēmums "Elektrum" organizē tiešsaistes vebināru "Ceļā uz ilgtspējīgu biroju", kurā tiks sniegts visaptverošs ieskats, kā padarīt biroju videi draudzīgāku un ilgtspējīgāku. Vebinārā tiks apskatītas tādas tēmas kā "zaļā biroja" koncepcija, atkritumu samazināšana, darbinieku motivēšana un ilgtspējas vēstnešu veidošana. Dalībniekiem būs iespēja iegūt praktiskuspadomus, kā samazināt biroja ekoloģiskās pēdas nospiedumu un veicināt videi draudzīgas prakses ieviešanu.
26. septembrī Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) rīko vebināru "Kā Zaļais kurss ietekmēs darba vidi un darbinieku prasmes?". Vebinārā tiks apspriests, kā Eiropas Savienības Zaļais kurss mainīs darba vidi un kādas prasmes būs nepieciešamas nākotnē, lai pielāgotos šīm pārmaiņām.
27. septembrī notiks izglītojošs pasākums "Apģērbu un tekstila atkritumi" Valmierā, kurā dalībnieki iegūs praktiskas zināšanas par tekstilizstrādājumu pārstrādi un ilgtspējīgu modi. Pasākuma laikā pārstāvis no AS "AJ POWER RECYCLING" sniegs informāciju par tekstilizstrādājumu ražošanas ietekmi uz vidi, bet stiliste Ineta Zariņa vadīs praktisku lekciju par ilgtspējīgas kapsulas garderobes izveidi. Vakara noslēgumā Evija Tiltiņa vadīs meistarklasi "Vīriešu kreklu pārstrāde", kurā dalībnieki radīs jaunu halātu kleitu.
3. oktobrī norisināsies starptautiska konference "Latvijas attīstības sadarbības 25 gadi", kuras mērķis ir sniegt pārskatu par Latvijas sasniegumiem attīstības sadarbībā pēdējo 25 gadu laikā. Konferencē tiks izcelti labās prakses piemēri un to ietekme, kā arī organizēta diskusija par aktuālajām attīstības sadarbības prioritātēm Latvijas ārpolitikā. Pasākuma dalībnieki ir Latvijas, Igaunijas un Lietuvas Ārlietu ministriju un attīstības sadarbības aģentūru pārstāvji, kā arī pārstāvji no Baltijas asamblejas, NVO platformām, Latvijas pašvaldībām, privātā un akadēmiskā sektora, valsts institūcijām un plašsaziņas līdzekļiem.
7. oktobrī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) organizē domnīcu par digitalizāciju kā ekonomikas izaugsmes dzinējspēku. Domnīcā tiks analizēta digitalizācijas ietekme uz darba tirgu un darbinieku prasmēm. Diskusijās tiks apspriestas izmaiņas darba vidē Latvijā un pasaulē, kā arī izaicinājumi, kas saistīti ar automatizāciju un mākslīgā intelekta tehnoloģijām, piemēram, ChatGPT.
Interesenti, kas vēlas piedalīties plānotajos pasākumos, tiek aicināti līdz 8. oktobrim reģistrēties, aizpildot pieteikuma anketu tīmekļvietnē www.esdw.eu.
ESDW nedēļu Latvijā koordinē Valsts kanceleja, kas ir atbildīga par Latvijas ilgtspējīgas attīstības plānošanu un uzraudzību. Valsts kancelejas direktors Raivis Kronbergs uzsver: "Izmantosim ikviens šo iespēju pielikt savu atbalsta un iniciatīvas plecu, lai stiprinātu mūsu valsts ilgtspēju. Katrs solis ilgtspējas virzienā ir ieguldījums mūsu kopīgajā nākotnē".
Šī nedēļa sniedz iespēju gan organizācijām, gan indivīdiem ne tikai iesaistīties diskusijās un pasākumos, bet arī izcelt savas iniciatīvas starptautiskā mērogā, radot ilgtermiņa ietekmi.