Eiropas Savienība (ES) bauda augstāko uzticēšanās līmeni kopš 2007. gada, turklāt sasniegts līdz šim lielākais atbalsts eiro, liecina jaunākā Eirobarometra aptauja.
51% eiropiešu sliecas uzticēties ES, un tas ir augstākais rezultāts kopš 2007. gada. Vislielāko uzticēšanos ES pauž jaunieši vecumā no 15 līdz 24 gadiem (59%). 51% eiropiešu norāda, ka uzticas Eiropas Komisijai, un tas ir vēl viens 17 gadu rekords.
Gandrīz trīs ceturtdaļas respondentu (74%) apgalvo, ka jūtas kā ES pilsoņi; arī šis ir augstākais rādītājs vairāk nekā divdesmit gadu laikā. Turklāt vairāk nekā seši no desmit iedzīvotājiem (61%) optimistiski raugās uz ES nākotni.
Tajā pašā laikā 44% ES iedzīvotāju joprojām ir pozitīvs priekšstats par ES, savukārt 38% iedzīvotāju ir neitrāla attieksme un 17% — negatīvs priekšstats par ES.
Pozitīvas tendences tika novērotas arī lielākajā daļā aptaujāto paplašināšanās valstu. ES sliecas uzticēties lielākā daļa iedzīvotāju Albānijā (81%), Melnkalnē (75%), Kosovā (70%), Gruzijā (58%), Ziemeļmaķedonijā un Bosnijā un Hercegovinā (56 % katrā no valstīm), kā arī Moldovā (52%). Turcijā ES sliecas uzticēties 42% iedzīvotāju (par četriem procentpunktiem vairāk nekā iepriekšējā apsekojumā), bet Serbijā – 38% (par diviem procentpunktiem vairāk). Tāds pats viedoklis ir 38% Apvienotās Karalistes respondentu (par sešiem procentpunktiem vairāk).
Eirobarometra aptaujā konstatēts vislielākais atbalsts kopējai valūtai gan ES kopumā (74%), gan eirozonā (81%). Attiecībā uz Eiropas ekonomikas stāvokli 48% eiropiešu (par vienu procentpunktu vairāk kopš 2024. gada pavasara) norāda, ka tas ir labs, savukārt 43% (par diviem procentpunktiem vairāk) to uzskata par sliktu. Priekšstats par Eiropas ekonomikas stāvokli kopš 2019. gada rudens ir pastāvīgi uzlabojies. Daudzi iedzīvotāji (49%) uzskata, ka Eiropas ekonomiskā situācija nākamajos 12 mēnešos saglabāsies stabila.
2024. gada rudens Eirobarometra aptauja tika veikta visās 27 ES dalībvalstīs no 2024. gada 10. oktobra līdz 5. novembrim. Klātienē tika aptaujāti kopumā 26 525 ES pilsoņi. Aptaujas notika arī deviņās kandidātvalstīs un potenciālajās kandidātvalstīs (visās, izņemot Ukrainu), kā arī Apvienotajā Karalistē.