"Eiropas Savienībā zālēm jābūt vienlīdz pieejamām, neatkarīgi no valsts iedzīvotāju skaita un iekšzemes kopprodukta. Sagaidām, ka arī pārējās dalībvalstis atbalstīs zāļu pieejamības uzlabošanu viscaur Eiropas Savienībā," otrdien, 3. decembrī, Briselē Eiropas Savienības Nodarbinātības, sociālās politikas, veselības un patērētāju lietu ministru padomes (EPSCO) sanāksmē uzsvēra Veselības ministrijas (VM) parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis.
Kā skaidro ministrijā, Eiropas Savienības (ES) tiesību aktu pārskatīšana farmācijas jomā bija viens no galvenajiem sanāksmes tematiem. Uršuļskis, uzrunājot klātesošos, akcentēja, ka Latvijas prioritāte ir nodrošināt vienlīdzīgu piekļuvi zālēm visās dalībvalstīs. Farmācijas jomu regulējošiem tiesību aktiem jāiet līdzi progresam nozarē, lai ražotājiem, pacientiem, politikas veidotājiem un citām iesaistītajām pusēm būtu skaidri un saprotami spēles noteikumi, viņš uzsvēra.
Uršuļskis uzskata, ka reformas centrā ir jābūt pacientam: "Dalībvalstu tirgus lielums, ekonomiskā attīstība ir dažādas, bet, neskatoties uz to, pacientu vajadzības ir vienādas."
Ņemot vērā ģeopolitiskos notikumus, ES ministru dienaskārtībā bija arī zāļu piegādes ķēžu drošība. VM parlamentārais sekretārs akcentēja, ka būtiska loma ir Eiropas Savienības autonomijas stiprināšanai – gan zāļu aktīvo vielu, gan galaproduktu ražošanā.
Diskusijas par ES konkurētspējas veicināšanu kontekstā, viena no Latvijas veselības attīstības prioritātēm ir digitalizācija un aktīva līdzdalība Eiropas veselības datu telpas ieviešanā – tas atver iespējas veselības datu koplietošanai un sekundāro veselības datu izmantošanai pētniecības vajadzībām. Uršuļskis informēja, ka arī Latvija ir izstrādājusi un nodevusi sabiedriskajai apspriešanai likumprojektu, kas paredz pacientu veselības datu sekundārās izmantošanas iespējas, piemēram, zinātniskajai pētniecībai, inovācijām un rīcībpolitikas veidošanai.
Lai ierobežotu tabakas, elektronisko cigarešu un citu nikotīna produktu lietošanu, Eiropas Padome apstiprināja ieteikumu attiecībā uz vidi bez dūmiem un aerosoliem. "Latvija pilnībā atbalsta šo priekšlikumu un tā mērķus, jo tas ir akūti nepieciešams, ņemot vērā negatīvās tendences saistībā ar tabakas izstrādājumu smēķēšanu un elektronisko smēķēšanas ierīču lietošanu," uzsvēra Uršuļskis.
Viņš norādīja, ka šīs problēmas ir novērojamas ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā. "Lepojos ar Latvijas tabakas ierobežošanas politiku un esam gatavi turpināt darbu, lai aizsargātu sabiedrību no šo atkarību izraisošo produktu negatīvās ietekmes," uzrunājot sanāksmes dalībniekus, uzsvēra Uršuļskis.
Rekomendācija definē virkni teritoriju, kurās ieteicams ierobežot smēķēšanu, kā arī iesaka ES dalībvalstīm izstrādāt valsts programmu, lai garantētu efektīvu aizsardzību pret dūmu un tvaiku iedarbību, kā arī aicina ieviest profilakses, smēķēšanas atmešanas un izpratnes veicināšanas kampaņas, kā arī nodrošināt piemērotu struktūru un mehānismus, lai nodrošinātu smēķēšanas ierobežojumu ieviešanu un uzraudzību. Tabakas un nikotīna produktu lietošana ir galvenais novēršamais neinfekciju slimību izraisītājs, kas savukārt ir nāves cēlonis Latvijā un Eiropā, akcentē VM.
Sanāksmes ietvaros Briselē tika arī izvērtēta pašreizējās prezidentvalsts – Ungārijas – paveiktā darba programma, kā arī apspriesti nākamie soļi Polijas prezidentūras laikā, kas sāksies 2025. gada 1. janvārī.