Eiropas veselības apdrošināšanas karte – EVAK: kā to pieteikt un izmantot
Foto: Shutterstock

Pirms gaidāmajām Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienām, kad iedzīvotāji mēdz doties ceļojumos, lai atpūstos vai satiktu radiniekus un draugus ārpus Latvijas, Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina par iespēju pieteikt un bez maksas saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti – EVAK.

Īslaicīgi uzturoties citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī, Islandē, Norvēģijā, Lihtenšteinā, Šveicē vai Apvienotajā Karalistē, EVAK sniedz iespēju nepieciešamības gadījumā saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību atbilstoši tādiem pašiem nosacījumiem kā vietējiem iedzīvotājiem.

Uzrādot EVAK ārstniecības iestādē, tā apliecina, ka cilvēks dzīvo kādā no iepriekš minētajām valstīm un ir tajā sociāli apdrošināts. Līdz ar to viņam ir tiesības saņemt neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību atbilstoši tādiem pašiem nosacījumiem un apjomam, kā tā tiek sniegta vietējiem iedzīvotājiem, ja pakalpojums tiek saņemts ārstniecības iestādē, kas sniedz valsts apmaksāto veselības aprūpi. Ar katras dalībvalsts nosacījumiem var iepazīties Eiropas Komisijas tīmekļvietnē.

Apdrošināšanas kartes derīguma termiņš ir trīs gadi, tāpēc arī tie iedzīvotāji, kuriem jau ir EVAK, tiek aicināti pārliecināties par tās derīguma termiņu, kas ir norādīts uz apdrošināšanas kartes un ir arī apskatāms E-veselības portālā sadaļā "Mans EVAK". Ja derīguma termiņš ir beidzies, ieteicams laikus ieplānot EVAK atjaunošanu.

Lai pieteiktu un saņemtu EVAK, iespējams:

  • pieslēgties www.eveseliba.gov.lv un iesniegt pieteikumu sadaļā "Ģimenes ārsts un EVAK" – "Mans EVAK";

  • vērsties klātienē kādā no NVD Klientu apkalpošanas centriem (Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī);

  • nosūtīt pieteikumu pa pastu.

Piesakot apdrošināšanas karti attālināti, to varēs saņemt pa pastu uz iesniegumā norādīto adresi. Plašāka informācija ir pieejama NVD tīmekļvietnē.

Šīs bezmaksas apdrošināšanas kartes saņemšanai nav vecuma ierobežojuma – to var noformēt gan zīdainim, gan senioram, jo katram ir vajadzīga sava apdrošināšanas karte. Pieteikt EVAK nepilngadīgai personai iespējams:

  • vēršoties klātienē kādā no NVD Klientu apkalpošanas centriem (Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē vai Daugavpilī). Šādā gadījumā mātei vai tēvam būs jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments;

  • pieslēdzoties www.eveseliba.gov.lv bērna profilā un iesniedzot pieteikumu sadaļā "Ģimenes ārsts un EVAK" – "Mans EVAK", ja vecākam ir derīga EVAK. Ja vecākam nav pieteikta vai derīga EVAK karte, tad sākotnēji tā ir jāpiesaka vecākam.

Kas jāņem vērā, ja rodas nepieciešamība izmantot šo apdrošināšanas karti? EVAK nesedz ārvalstīs noteiktos pacienta līdzmaksājumus un repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā, kā arī pakalpojumus privātās ārstniecības iestādēs, kurām nav līguma ar attiecīgās dalībvalsts apdrošinātāju.

Līdz ar to, ja iedzīvotājs vēlas nodrošināties pret citiem riskiem, kas varētu gadīties ārvalstu braucienu laikā, nepieciešams iegādāties arī ceļojuma apdrošināšanu. Vienlaikus jāņem vērā, ka trešo valstu pilsoņi, tai skaitā Latvijas nepilsoņi, nevar izmantot EVAK Norvēģijā, Šveicē, Lihtenšteinā, Islandē un Dānijā, izņemot, ja viņi ir bezvalstnieki, bēgļi vai ES pilsoņa ģimenes locekļi.

NVD apkopotie statistikas dati liecina, ka pērn Latvijā ir izsniegtas vairāk nekā 144 tūkstoši EVAK karšu, savukārt šogad līdz 1. decembrim – vairāk nekā 127 tūkstoši.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!