Ja 2024. gadu varētu raksturot ar vienu vārdu, tas būtu "pārmaiņas" – pārmaiņas politikā, vairāk nekā diviem miljardiem cilvēku dodoties uz vēlēšanu iecirkņiem, un fundamentālas izmaiņas ierastajā pasaules kārtībā, kas pastāvējusi vairāk nekā 80 gadus, bet kuru nu pārņēmuši saspīlējumi tirdzniecības attiecībās, konflikti un karadarbība.
Mainās arī ekonomika – pilnā sparā norit enerģētikas revolūcija un paplašinās mākslīgā intelekta tehnoloģiju izmantošana, būtiski mainot to, kā ikdienā strādājam un dzīvojam. Klimata pārmaiņu dēļ arvien biežāk pieredzam ekstrēmus laikapstākļus ar postošām sekām, bet zaļā pārkārtošanās pāriet jaunā posmā, nodrošinot arvien lielāku ekonomisko rentabilitāti un revolucionāru tehnoloģiju pieejamību.
Vairums pārmaiņu raisa apjukumu un liek mums pārvērtēt lietas, kuras agrāk uzskatījām par pašsaprotamām.
Patlaban, gatavojoties 2025. gadam, mums, eiropiešiem, jāpielāgojas šai mainīgajai ainavai, jāpārveido un jāvienkāršo rīcība, kas vairs neatbilst mūsdienu vajadzībām, jāmazina birokrātisms, jāatbalsta un jāiesaista sabiedrība un uzņēmumi, kā arī jāsadarbojas ar partneriem, lai rastu risinājumus.
Tieši to es darīju 2024. gadā. Es uzņēmos izaicinājumu vadīt Eiropas Investīciju bankas grupu – vienu no lielākajām un stabilākajām finanšu iestādēm pasaulē, Eiropas Savienības finanšu iestādi – ar skaidru mērķi manam pirmajam gadam šajā amatā: ieklausīties un iesaistīties.
Esmu apmeklējusi visu dalībvalstu galvaspilsētas, lai ar finanšu ministriem un valdību vadītājiem pārrunātu Eiropas galvenās prioritātes un pieredzētu, kā Eiropas Investīciju bankas grupas vietējās komandas atbalsta ideju potenciālu un pārvērš pašmāju inovācijas konkrētos projektos, palielinot ražīgumu un veicinot mūsu ekonomiku un kopienu noturību.
Viesojoties Atēnās, no ugunsdzēsējiem uzzināju, kā novērošanas bezpilota lidaparāti, kas iegādāti ar Eiropas Investīciju bankas grupas finansējumu, palīdz novērst meža ugunsgrēkus, pirms tie kļūst nekontrolējami. Ciemojoties dalībvalstu galvaspilsētās, apmeklēju arī nozīmīgu ūdensapgādes infrastruktūras objektu Barselonā, kā arī Eiropas novatoru laboratorijas, kuras tiek atbalstītas ar Eiropas Investīciju bankas riska parāda instrumentiem nolūkā paātrināt revolucionāru pētniecību veselības aprūpes tehnoloģiju jomā Amsterdamā, Varšavā un Kopenhāgenā.
Viesojoties Latvijā, biju lieciniece mūsu spēcīgajam atbalstam mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kas tiek sniegts ar vietējo partnerības banku starpniecību. Šīs vizītes laikā es arī paziņoju par jauna Eiropas Investīciju bankas grupas biroja atvēršanu Rīgā, tādējādi pastiprinot mūsu investīcijas Latvijā.
Redzētais un dzirdētais manī ir vairojis ticību Eiropas nākotnei un mūsu spējai mērķtiecīgi un vienoti stāties pretī izaicinājumiem. Esmu arī vairāk nekā jebkad agrāk pārliecināta, ka mums jānodrošina, lai uzplaukuma un izaugsmes iespējas būtu sadalītas tikpat vienlīdzīgi kā mūsu kontinentā pārstāvētie talanti.
Šomēnes darbu uzsāks Eiropas Komisijas (EK) jaunais sastāvs, pamatojoties uz ziņojumiem, kurus nesen sniedza tādi cienījami mūsu kontinenta domātāji kā Mario Dragi un Enriko Leta. Eiropas Investīciju bankas grupa cieši sadarbosies ar EK un novirzīs ieguldījumus astoņām galvenajām prioritātēm, kuras atbalsta mūsu akcionāri, proti, 27 Eiropas Savienības dalībvalstis.
Apmeklējot Eiropas Savienības galvaspilsētas, no valstu līderiem dzirdēju, ko viņi sagaida no Eiropas Investīciju bankas grupas. Viņi aicina mūs vairāk pievērsties tam, ko protam vislabāk, – tiešā veidā sekmēt ieguldījumus un rosināt privāto finansējumu. Mūs aicināja saglabāt mūsu kā klimata bankas virzību, ieguldīt vēl vairāk mūsu konkurētspējai nepieciešamajās inovācijās un tehnoloģijās, kohēzijā, cenas ziņā pieejamos mājokļos, lauksaimniecībā un ūdensapgādē, kā arī atbalstīt Eiropas drošības un aizsardzības nozari. Visi šie pasākumi jau tiek īstenoti, un 2025. gadam ir noteiktas trīs prioritātes.
Pirmkārt, mums jānovērš sadrumstalotība. Pienācis laiks nodrošināt pilnīgu mūsu tirgu integrāciju, ieviest stimulus, instrumentus un skaidru satvaru, kas novirzīs Eiropas kapitālu produktīviem ieguldījumiem. Mums jāpalīdz Eiropā radītiem uzņēmumiem, idejām un tehnoloģijām augt un palikt Eiropā.
Otrkārt, mums jāvienkāršo veids, kādā darbojas Eiropas Savienība, un jāsamazina administratīvais slogs, kas kavē ieguldījumus projektos, pateicoties kuriem tiek uzlabota cilvēku dzīve un stiprinātas mūsu kopienas.
Treškārt, mums jāpalielina finansējums kolektīvās drošības un noturības atbalstam un jāpaātrina Eiropas ražīgums un izaugsme.
Šie trīs secinājumi ir atspoguļoti arī EK jaunā sastāva prioritātēs, un tos atbalsta arī Eiropas Savienības dalībvalstu valdības. Tie būs Eiropas Investīciju bankas grupas darba centrā, jo, tikai budžeta iestādēm un regulatīvajām iestādēm sadarbojoties, esot līdzsvarā ar mūsu finanšu instrumentiem, Eiropa savā dažādībā var "izkaldināt" vienotību.
Eiropa atrodas krustcelēs, un mūsu izvēles noteiks mūsu lomu jaunajā pasaules kārtībā. Mums ir pamats būt pašpārliecinātiem. Demokrātijas spēku vairo sabiedrības ticība tās spējām. Turpretī izmisums un šķelšanās noved pie galējībām.
Par spīti izaicinājumiem, nav īpaša iemesla apšaubīt Eiropas Savienības apņēmību veidot drošāku, labklājīgāku un ilgtspējīgāku nākotni tās pilsoņiem. Šajos kopējos centienos Eiropas Investīciju bankas grupai būs stratēģiska loma nelokāmi tiekties labākas pasaules virzienā, palīdzot veidot arvien plašākas un labākas iespējas nākamajām paaudzēm.