Latvijas Banka sākusi pieņemt kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēju pieteikumus darbības atļaujas saņemšanai atbilstoši jaunās Eiropas Savienības (ES) regulas par kriptoaktīvu tirgiem (Markets in Crypto-Assets Regulation, MiCA) prasībām, informē centrālajā bankā.
MiCA regula stājās spēkā 2024. gada 30. decembrī, ieviešot ES vienotu kriptoaktīvu nozares tiesisko regulējumu, tostarp prasību, ka kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem ir jāsaņem darbības atļauja.
MiCA regulējums nodrošina kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem līdzvērtīgas iespējas ES valstīs neatkarīgi no tā, kurā valstī uzņēmums saņēmis darbības atļauju. Tātad – saņemot darbības atļauju Latvijā, kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējs varēs sniegt pakalpojumus visā ES saskaņā ar pārrobežu darbības paziņošanas mehānismu.
"Latvijas Bankas izsniegta licence ir kvalitātes zīme. Latvijā esam sasnieguši izcilību atbilstības jomā un esam labi sagatavoti, lai atbalstītu uzņēmumus, kas saskaras ar izaicinājumu orientēties MiCA regulējuma sarežģītajās prasībās. Turklāt uzraudzības izmaksas pēc licences iegūšanas ir konkurētspējīgas," uzsver Latvijas Bankas prezidenta vietniece Santa Purgaile.
Lai uzņēmumi varētu kvalitatīvi sagatavot savus pieteikumus darbības atļaujas saņemšanai un pieteikumu izskatīšana noritētu raiti, Latvijas Banka aicina uzņēmumus izmantot pirmslicencēšanas posmā piedāvātās bezmaksas konsultācijas. Šajā iepazīšanās posmā Latvijas Bankas eksperti konsultē uzņēmumus par piemērojamo regulējumu un iesniedzamajiem dokumentiem un sākotnēji novērtē uzņēmuma atbilstību regulējuma prasībām.
2024. gadā Latvijas Bankas eksperti snieguši ap 35 konsultācijas Eiropas valstu uzņēmumiem, kas plāno Eiropā sniegt kriptoaktīvu pakalpojumus saskaņā ar jauno MiCA regulējumu un izskata iespēju izvēlēties Latviju kā mītnes zemi sava biznesa veikšanai.
Uzņēmēju ērtībai Latvijas Banka izveidojusi izsmeļošus ceļvežus par darbības atļaujas saņemšanu kriptoaktīvu pakalpojumu sniegšanai un žetonu emisijai. Ceļveži sniedz saprotamu pārskatu, kā sagatavot un iesniegt pieteikumu Latvijas Bankai, kādi dokumenti jāiesniedz, cik ilgā laikā Latvijas Banka izvērtē pieteikumu un pieņem lēmumu.
Nozares uzņēmējiem noderēs arī Latvijas Bankas sagatavotais pārskats par kriptoaktīvu klasifikāciju atbilstoši MiCA un skaidrojums, uz kuriem kriptoaktīviem attiecas MiCA regulējums, bet uz kuriem – cita veida tiesību akti.