"Gazprom" lēmums pārtraukt gāzes piegādes Moldovai no 2025. gada 1. janvāra mērķis ir graut politisko un ekonomisko stabilitāti Moldovā, kopīgā paziņojumā uzsver Baltijas valstis un Ziemeļvalstis.
Jau ziņots, ka "Gazprom" lēmumu pamatojis ar it kā Kišiņevas atteikumu risināt jautājumu par parādu saistībā ar gāzes piegādēm. Moldova noliedz, ka būtu parādā 790 miljonus ASV dolāru (757,1 miljons eiro).
No 16. decembra Moldovā uz 60 dienām izsludināts ārkārtējais stāvoklis enerģētikā saistībā ar iespējamu gāzes piegāžu pārtraukšanu separātiskajam prokrieviskajam Piedņestras reģionam.
Baltijas valstis un Ziemeļvalstis kopīgā paziņojumā uzsver, ka atzinīgi vērtē Moldovas varas iestāžu veiktos pasākumus, lai šajos sarežģītajos apstākļos nodrošinātu gāzes un elektroenerģijas piegādes stabilitāti, un ir gatavas sadarboties ar Eiropas Komisiju un citiem partneriem, lai būtu gatavi pastiprināt starptautisko palīdzību.
"Nesenie infrastruktūras uzlabojumi un pārvades jaudas palielināšana ir ievērojami stiprinājuši Moldovas noturību pret ārējo spiedienu enerģētikas jomā, atspoguļojot valsts apņemšanos stiprināt energoapgādes drošību," pausts paziņojumā.
Baltijas valstis un Ziemeļvalstis ir stingri apņēmušās atbalstīt Moldovu pašreizējo enerģētikas problēmu risināšanā un tās enerģētikas nozares reformas veicināšanā. Šie centieni ir būtiski ne vien Moldovas ilgtspējīgai attīstībai, bet arī visa reģiona stabilitātei, īpaši ņemot vērā plašākos Eiropas energoapgādes drošības mērķus un Krievijas agresiju pret Ukrainu, pausts paziņojumā.
Moldovas separātiskajā Piedņestras reģionā piektdien pārmaiņus dažādos apvidos uz laiku atslēgta elektrība, jo reģiona iedzīvotāji patērē vairāk elektroenerģijas, nekā krīzes apstākļos energosistēma spēj saražot, pavēstīja varasiestādes. Ņemot vērā pieaugošo energosistēmas noslodzi, elektrības padeves pārtraukumi ir neizbēgami, skaidroja Piedņestras līderis Vadims Krasnoseļskis.