Biokurināmā nozīme Eiropas Savienības dekarbonizācijas stratēģijā kļūst arvien nozīmīgāka. Lai sasniegtu klimata mērķus, Atjaunojamo energoresursu direktīva (RED II) ir izvirzījusi dalībvalstīm ambiciozus uzdevumus – līdz 2030. gadam palielināt atjaunojamo energoresursu izmantošanu līdz 32% un vienlaikus būtiski samazināt siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisijas. Šie mērķi ir saistīti ar stingrām ilgtspējības prasībām, kas jāievēro biokurināmā ražotājiem un patērētājiem, un Latvija šajā kontekstā ir izcēlusies kā viena no līderēm.
Kopš 2023. gada 1. janvāra RED II direktīva nosaka, ka biokurināmais var tikt uzskatīts par oglekļa neitrālu tikai tad, ja tas atbilst ilgtspējas kritērijiem.
Tas nozīmē, ka uzņēmumiem ir jānodrošina pilnīga datu caurspīdība par izmantotajām izejvielām un jāsniedz apliecinājumi par atbilstību vides standartiem. To var paveikt, izvēloties kādu no brīvprātīgajām sertificēšanās shēmām vai Latvijas valdības apstiprināto ilgtspējības sertificēšanas shēmu "RED BP".
Latvijas izvēle ir lielisks piemērs tam, kā panākt ilgtspējību enerģētikas nozarē. "RED BP" shēma ir kļuvusi par instrumentu, kas ne tikai palīdz uzņēmumiem izpildīt ES regulas prasības, bet arī samazina administratīvo slogu. Tā ir centralizēta un pārredzama datu pārvaldība, nodrošinot, ka biokurināmais atbilst stingrām vides aizsardzības prasībām, tostarp mežu aizsardzībai, augsnes kvalitātes saglabāšanai, SEG emisiju samazināšanai un citiem drošības pasākumiem.
Jāpiebilst, ka vienlaikus shēma saglabā augstu datu konfidencialitātes līmeni – katrs piegādes ķēdes dalībnieks piekļūst tikai sev būtiskajai informācijai, savukārt pilnīgu pārskatu pār datiem uztur tikai "Baltpool".
Lielākais biokurināmā patērētājs Latvijā AS "Rīgas Siltums" jau ir novērtējis "RED BP" sniegtās priekšrocības. Uzņēmums norāda, ka shēma ir palīdzējusi samazināt administratīvās izmaksas, uzlabot piegādes ķēdes caurskatāmību un atvieglot sagatavošanos auditiem. Šīs priekšrocības ne tikai veicina uzņēmējdarbības efektivitāti, bet arī dod labumu iedzīvotājiem, samazinot apkures izmaksas.
2025. gadā stājas spēkā RED III direktīva, kas nosaka vēl stingrākas prasības vides aizsardzībai. Tiek samazināta minimālā sertificēto katlu jauda no 20 līdz tikai 7,5 megavatiem, kas nozīmē, ka ilgtspējības prasības attieksies gandrīz uz visām biokurināmā iekārtām, tostarp mazpilsētu katlumājām. Lai gan šie jaunie nosacījumi rada izaicinājumus, tie vienlaikus paver iespējas uzlabot biokurināmā tirgus efektivitāti un caurskatāmību.
Latvijas piemērs biokurināmā ilgtspējas nodrošināšanā apliecina, ka cieša sadarbība starp valsts iestādēm un uzņēmumiem var radīt taustāmus rezultātus. Tas ne tikai veicina valsts ekonomiku, bet arī sniedz reālus ieguvumus iedzīvotājiem, piemēram, zemākas siltumenerģijas cenas. Latvijas pieredze, nodrošināt biokurināmā atbilstību augstākajiem standartiem, var kalpot kā paraugs arī citām ES dalībvalstīm.