Pērn Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) izveidoja biznesa inkubatoru programmu, kuras divos uzsaukumos jau vairāk nekā 160 uzņēmumi ieguvuši iespēju saņemt atbalstu un biznesa padomus gan no LIAA, gan piesaistītajiem mentoriem. Lai gan pirmo programmas dalībnieku rezultāti tiks izvērtēti vien šopavasar, jau tagad ir vērojama pozitīva tendence – daži dalībnieki bija nominēti Eksporta un inovācijas balvai.
LIAA biznesa inkubatorā tiek uzņemti inovatīvi uzņēmumi un eksportspējīgi komersanti. Uzņemšanai programmā galvenie trīs kritēriji ir inkubācijas atbalsta veids un nozare, produkta gatavības līmenis, kā arī inovācija, proti, produkta izaugsmes potenciāls, tostarp arī eksportspēja.
Galvenais šīs programmas virziens ir inovāciju veicināšana Latvijā, portālam "Delfi" stāsta LIAA Inovāciju pakalpojumu nodaļas vadītāja Natālija Siliņa, tāpēc uzņemšanā augstāk tiek vērtēti uzņēmumi, kas attīsta inovatīvu produktu vai pakalpojumu, īpaši duālas lietojamības – izmantojamu gan civilajā, gan aizsardzības nozarē.
Saņem naudu un padomu
Inkubācijas programmā uzņēmums var būt trīs gadus. Programma ietver pirmsinkubācijas un inkubācijas pakalpojumus, stāsta Siliņa.
Pirmsinkubācijā uzņēmumi ir 12 mēnešus. Tās laikā uzņēmumi gatavojas inkubācijas programmai kopā ar LIAA vecākajiem projektu vadītājiem no aģentūras pārstāvniecībām Latvijā. Reģionos ir 20 LIAA pārstāvniecības, vēl divas ir Rīgā – radošo industriju un tehnoloģiju pārstāvniecība, skaidro Siliņa.
"Mēs viņiem sniedzam atbalstu dažādās apmācībās vairākos ciklos. Šobrīd mums ir pieci tādi lielie apmācību cikli, pirmajā viņi var iegūt zināšanas gan finanšu jomā, gan pārdošanas jomā, gan inovācijas un ilgtspējas jomā, tāpat arī viņi var iegūt zināšanas viedās specializācijas stratēģijas jomā, " saka Siliņa.
"Viena no lielākajām vērtībām mūsu programmā ir izveidotais mentoru tīkls," uzsver speciāliste. "Mums šobrīd ir 58 mentori, tiešām augsti kvalificēti un kompetenti speciālisti dažādās jomās." Katrs komersants kopā ar LIAA vecāko projektu vadītāju definē nepieciešamību. Tad tiek piemeklēts atbilstošākais mentors, kurš ar šo komersantu tad arī strādā pie biznesa idejas vai produkta attīstīšanas. Mentori palīdz ar mārketingu, zīmola attīstīšanu, komunikāciju, vizuālo identitāti, finanšu jomu, biznesa stratēģiju, tirgus izpēti un eksporta potenciālu.
Siliņa saka, ka ir ļoti pateicīga mentoriem par iesaisti šajā programmā, jo to viņi dara brīvprātīgi. "Mēs meklējam jaunus mentorus, tāpēc pavasarī plānojam uzsaukumu," viņa saka, atklājot, ka vēlētos piesaistīt arī starptautiskus mentorus.
Savukārt inkubācijas pakalpojumiem LIAA veic uzsaukumus divreiz gadā – rudenī un pavasarī. Nākamais inkubācijas programmas uzsaukums notiks no 3. līdz 20. martam, bet šobrīd ir atvērta pieteikšanās pirmsinkubācijas programmai.
Pēc līguma noslēgšanas ar LIAA uzņēmēji var izmantot inkubācijas atbalsta iespējas. Pirmajā darbības gadā inovatīvie uzņēmumi var saņemt atbalstu līdz 55 tūkstošiem eiro, savukārt eksportspējīgie komersanti – līdz 25 tūkstošiem eiro. Pieejamo atbalstu uzņēmumi var tērēt iekārtu iegādei, telpu un darba vietu nomai, izejvielu iegādei, darbinieku piesaistei, prototipēšanai, tehnoloģiju izstrādei, apmācībām, tīklošanās pasākumiem u. c.
LIAA biznesa inkubācijas programmas pakalpojumu sniegšanai šobrīd ir pieejami vairāk nekā 33,3 miljoni eiro. Finansējums nāk no Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Latvijas valsts budžeta līdzfinansētās Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) inovatīvās uzņēmējdarbības attīstības programmas.
Ne visi tiek uzņemti
Programmas pirmo divu uzsaukumu laikā tajā uzņemti 164 uzņēmumi, lai gan pieteikumu skaits ir bijis lielāks. "Mēs katrreiz nosakām uzņemamo inkubācijas pakalpojumu saņēmēju skaitu," atklāj Siliņa, tāpēc daļai uzņēmumu nākas saņemt arī atteikumu. "Radošo industriju inkubatorā rudenī bija 20 pieteikumi, taču mēs varējām uzņemt tikai piecus," viņa atzīst. Lielākā pieteikšanās aktivitāte ir Rīgā un Pierīgā.
Siliņa stāsta, ka inkubatoram piesakās uzņēmumi no dažādām nozarēm. Vislielākais inkubācijas programmās uzņemto skaits nāk no apstrādes rūpniecības, kā arī informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozares. Savukārt, apkopojot apakšnozares, līderes ir datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības.
Drīz būs "pirmīšu" izvērtēšana
Siliņa uzsver, ka svarīgs ir tieši programmas pirmais gads, kad uzņēmumiem ir ļoti jāstrādā pie sava produkta pilnveides, jo pēc gada tos vērtē komisija, kas uzņēma inkubācijas programmā, – vai ir sasniegti izvirzītie mērķi, apgūts finansējums, kā veicas ar inovāciju attīstību.
Programmai drīz apritēs gads, un pavasarī arī tiks izvērtēti pirmie 95 uzņēmumi, kas tika uzņemti pagājušā gada pavasara uzsaukumā. "Ja sasniegti pozitīvi rezultāti, viņi turpina inkubāciju otrajā un trešajā gadā un attīsta savu inovāciju," saka Siliņa.
Taču rezultāti jau ir redzami. "Vairāki uzņēmumi tika nominēti eksporta un inovāciju balvai," ar lepnumu saka Siliņa. Viens no uzņēmumiem – "Aeonpump" – arī kļuva par 2024. gada eksporta jaunpienācēju.
Iepriekšējā pieredze – pozitīva
Vaicāta, cik veiksmīgas šīs programmas vietējiem uzņēmējiem un Latvijas ekonomikai ir bijušas līdz šim, Siliņa norāda, ka LIAA jau iepriekš īstenojusi vairākus gan Eiropas Savienības fondu, gan Norvēģijas finanšu instrumentu finansētus projektus. Tajos jaunajiem uzņēmumiem arī bija iespēja attīstīt savus produktus ar mērķi veicināt to eksportspēju.
"Šo fondu ieguldījums ir ļoti nozīmīgs tautsaimniecībai kopumā, jo tas palīdz attīstīt inovācijas, eksportspējīgus uzņēmumus un tajā pašā laikā dod viņiem iespēju saņemt papildu atbalstu," uzskata Siliņa. Viņa zina, ka tam ir gan savi plusi, gan mīnusi, "jo ir atskaites un visas citas lietas, bet kopumā šis atbalsts grantu veidā, kas tiek sniegts uzņēmējdarbībai, ir ļoti, ļoti nozīmīgs".
PAR PUBLIKĀCIJAS SATURU ATBILD TĀS AUTORI. EIROPAS SAVIENĪBA NENOSAKA PUBLIKĀCIJU SATURU UN TO IESPĒJAMO TĀLĀKO IZMANTOŠANU.