Nauda un padoms. Kā LIAA atbalsta biznesa inkubācijas programmas dalībniekus?
Foto: Publicitātes foto

Pērn Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) izveidoja biznesa inkubatoru programmu, kuras divos uzsaukumos jau vairāk nekā 160 uzņēmumi ieguvuši iespēju saņemt atbalstu un biznesa padomus gan no LIAA, gan piesaistītajiem mentoriem. Lai gan pirmo programmas dalībnieku rezultāti tiks izvērtēti vien šopavasar, jau tagad ir vērojama pozitīva tendence – daži dalībnieki bija nominēti Eksporta un inovācijas balvai.

LIAA biznesa inkubatorā tiek uzņemti inovatīvi uzņēmumi un eksportspējīgi komersanti. Uzņemšanai programmā galvenie trīs kritēriji ir inkubācijas atbalsta veids un nozare, produkta gatavības līmenis, kā arī inovācija, proti, produkta izaugsmes potenciāls, tostarp arī eksportspēja.

Galvenais šīs programmas virziens ir inovāciju veicināšana Latvijā, portālam "Delfi" stāsta LIAA Inovāciju pakalpojumu nodaļas vadītāja Natālija Siliņa, tāpēc uzņemšanā augstāk tiek vērtēti uzņēmumi, kas attīsta inovatīvu produktu vai pakalpojumu, īpaši duālas lietojamības – izmantojamu gan civilajā, gan aizsardzības nozarē.

Saņem naudu un padomu

Inkubācijas programmā uzņēmums var būt trīs gadus. Programma ietver pirmsinkubācijas un inkubācijas pakalpojumus, stāsta Siliņa.

Pirmsinkubācijā uzņēmumi ir 12 mēnešus. Tās laikā uzņēmumi gatavojas inkubācijas programmai kopā ar LIAA vecākajiem projektu vadītājiem no aģentūras pārstāvniecībām Latvijā. Reģionos ir 20 LIAA pārstāvniecības, vēl divas ir Rīgā – radošo industriju un tehnoloģiju pārstāvniecība, skaidro Siliņa.

"Mēs viņiem sniedzam atbalstu dažādās apmācībās vairākos ciklos. Šobrīd mums ir pieci tādi lielie apmācību cikli, pirmajā viņi var iegūt zināšanas gan finanšu jomā, gan pārdošanas jomā, gan inovācijas un ilgtspējas jomā, tāpat arī viņi var iegūt zināšanas viedās specializācijas stratēģijas jomā, " saka Siliņa.

"Viena no lielākajām vērtībām mūsu programmā ir izveidotais mentoru tīkls," uzsver speciāliste. "Mums šobrīd ir 58 mentori, tiešām augsti kvalificēti un kompetenti speciālisti dažādās jomās." Katrs komersants kopā ar LIAA vecāko projektu vadītāju definē nepieciešamību. Tad tiek piemeklēts atbilstošākais mentors, kurš ar šo komersantu tad arī strādā pie biznesa idejas vai produkta attīstīšanas. Mentori palīdz ar mārketingu, zīmola attīstīšanu, komunikāciju, vizuālo identitāti, finanšu jomu, biznesa stratēģiju, tirgus izpēti un eksporta potenciālu.

Siliņa saka, ka ir ļoti pateicīga mentoriem par iesaisti šajā programmā, jo to viņi dara brīvprātīgi. "Mēs meklējam jaunus mentorus, tāpēc pavasarī plānojam uzsaukumu," viņa saka, atklājot, ka vēlētos piesaistīt arī starptautiskus mentorus.

Savukārt inkubācijas pakalpojumiem LIAA veic uzsaukumus divreiz gadā – rudenī un pavasarī. Nākamais inkubācijas programmas uzsaukums notiks no 3. līdz 20. martam, bet šobrīd ir atvērta pieteikšanās pirmsinkubācijas programmai.

Pēc līguma noslēgšanas ar LIAA uzņēmēji var izmantot inkubācijas atbalsta iespējas. Pirmajā darbības gadā inovatīvie uzņēmumi var saņemt atbalstu līdz 55 tūkstošiem eiro, savukārt eksportspējīgie komersanti – līdz 25 tūkstošiem eiro. Pieejamo atbalstu uzņēmumi var tērēt iekārtu iegādei, telpu un darba vietu nomai, izejvielu iegādei, darbinieku piesaistei, prototipēšanai, tehnoloģiju izstrādei, apmācībām, tīklošanās pasākumiem u. c.

LIAA biznesa inkubācijas programmas pakalpojumu sniegšanai šobrīd ir pieejami vairāk nekā 33,3 miljoni eiro. Finansējums nāk no Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Latvijas valsts budžeta līdzfinansētās Mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) inovatīvās uzņēmējdarbības attīstības programmas.

Ne visi tiek uzņemti

Programmas pirmo divu uzsaukumu laikā tajā uzņemti 164 uzņēmumi, lai gan pieteikumu skaits ir bijis lielāks. "Mēs katrreiz nosakām uzņemamo inkubācijas pakalpojumu saņēmēju skaitu," atklāj Siliņa, tāpēc daļai uzņēmumu nākas saņemt arī atteikumu. "Radošo industriju inkubatorā rudenī bija 20 pieteikumi, taču mēs varējām uzņemt tikai piecus," viņa atzīst. Lielākā pieteikšanās aktivitāte ir Rīgā un Pierīgā.

Siliņa stāsta, ka inkubatoram piesakās uzņēmumi no dažādām nozarēm. Vislielākais inkubācijas programmās uzņemto skaits nāk no apstrādes rūpniecības, kā arī informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozares. Savukārt, apkopojot apakšnozares, līderes ir datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības.

Drīz būs "pirmīšu" izvērtēšana

Siliņa uzsver, ka svarīgs ir tieši programmas pirmais gads, kad uzņēmumiem ir ļoti jāstrādā pie sava produkta pilnveides, jo pēc gada tos vērtē komisija, kas uzņēma inkubācijas programmā, – vai ir sasniegti izvirzītie mērķi, apgūts finansējums, kā veicas ar inovāciju attīstību.

Programmai drīz apritēs gads, un pavasarī arī tiks izvērtēti pirmie 95 uzņēmumi, kas tika uzņemti pagājušā gada pavasara uzsaukumā. "Ja sasniegti pozitīvi rezultāti, viņi turpina inkubāciju otrajā un trešajā gadā un attīsta savu inovāciju," saka Siliņa.

Taču rezultāti jau ir redzami. "Vairāki uzņēmumi tika nominēti eksporta un inovāciju balvai," ar lepnumu saka Siliņa. Viens no uzņēmumiem – "Aeonpump" – arī kļuva par 2024. gada eksporta jaunpienācēju.

"AgroRobot" pieredze: LIAA palīdzēja uzbūvēt pirmo produktu

"AgroRobot", kas ražo lauksaimniecības iekārtas ar inovatīvu augu atpazīšanas sistēmu, dibinātājs Aleksejs Mališevs:

"LIAA inkubatorā esam no vasaras. 2024. gadā arī izmantojām finansiālu un nefinansiālu palīdzību, ko sniedz šī programma.

Noteikti kā plusu gribētu minēt iespēju pieteikties apmācībām/ lekcijām, kuras tiešam ir svarīgas pašam – ja man tēma neinteresē, tad es vienkārši izlaižu. Tas ir svarīgi, jo es nezaudēju laiku piespiedu lekciju dēļ, bet papildinu savas zināšanas tikai tad, kad man tas ir nepieciešams.

Finansiāla palīdzība jaunuzņēmumam vienmēr ir svarīga, it īpaši, ja savu ideju finansē pats. 2024. gada grants palīdzēja uzbūvēt mehānisko daļu prototipam (līdzfinansējām), tagad mēs to pilnveidojām un esam gatavi piedāvāt pirmajiem klientiem. Līdz ar to var teikt – LIAA palīdzēja finansiāli uzbūvēt pirmo produktu.

Nianses, kuras gan jāņem vērā, kad iestājaties inkubatorā, – visu sākumā nepieciešams iegādāties par saviem līdzekļiem un tikai pēc tam, iesniedzot čekus/ bildes utt., var saņemt līdzfinansējumu procentuāli atpakaļ – atkarībā no granta. Ideja ir laba, bet jaunuzņēmumam, kuram nav ieņēmumu, līdz ar to apgrozāmo līdzekļu, ir grūti sākt izmantot grantu pilnā apmērā.

Kopumā varu teikt, ka esmu gandarīts, ka mūs uzņēma LIAA Daugavpils pārstāvniecība inkubācijas programmā. Ir iespējas attīstīties ātrāk, un varam vienmēr paļauties uz palīdzību programmas ietvaros. Superīgi un atsaucīgi LIAA darbinieki tikai uzlabo šo pieredzi."

Iepriekšējā pieredze – pozitīva

Vaicāta, cik veiksmīgas šīs programmas vietējiem uzņēmējiem un Latvijas ekonomikai ir bijušas līdz šim, Siliņa norāda, ka LIAA jau iepriekš īstenojusi vairākus gan Eiropas Savienības fondu, gan Norvēģijas finanšu instrumentu finansētus projektus. Tajos jaunajiem uzņēmumiem arī bija iespēja attīstīt savus produktus ar mērķi veicināt to eksportspēju.

"Šo fondu ieguldījums ir ļoti nozīmīgs tautsaimniecībai kopumā, jo tas palīdz attīstīt inovācijas, eksportspējīgus uzņēmumus un tajā pašā laikā dod viņiem iespēju saņemt papildu atbalstu," uzskata Siliņa. Viņa zina, ka tam ir gan savi plusi, gan mīnusi, "jo ir atskaites un visas citas lietas, bet kopumā šis atbalsts grantu veidā, kas tiek sniegts uzņēmējdarbībai, ir ļoti, ļoti nozīmīgs".

"Bruntor" pieredze: inkubatorā ir īpaša kopienas sajūta

"Bruntor", kas specializējies inovatīvu četrriteņu elektrisko kravas transportlīdzekļu izstrādē, projektu vadītāja Aleksandra Zujeva:

"Piedaloties LIAA biznesa inkubācijas programmā, esam ieguvuši nenovērtējamu atbalstu dažādās jomās. Īpaši vērtīgas ir bijušas mentoringa un apmācību iespējas, kas palīdzējušas mums pilnveidot biznesa stratēģiju un izstrādāt efektīvākus mārketinga plānus. Protams, liels pluss ir arī finansiālais atbalsts, kas jaunuzņēmumam ir vitāli svarīgs, lai attīstītu produktu un piesaistītu speciālistus.

Noteikti jāuzsver arī inkubatora radītā kopienas sajūta. Iepazīstoties ar citiem programmas dalībniekiem, gūstam gan iedvesmu, gan atbalstu, kas motivē sasniegt jaunas virsotnes. Šī pieredze ir ļāvusi mums paplašināt profesionālo tīklu un rast jaunus sadarbības partnerus.

Uzskatām, ka šāda programma ir svarīga Latvijas uzņēmējdarbības vides attīstībai. Tā apliecina, ka Latvijā ir daudz spējīgu un motivētu cilvēku ar inovatīvām idejām, kuri ir gatavi radīt un attīstīt savus uzņēmumus tepat Latvijā. LIAA sniegtais atbalsts ir lielisks stimuls uzņēmējdarbības veicināšanai un jaunu darbavietu radīšanai."

PAR PUBLIKĀCIJAS SATURU ATBILD TĀS AUTORI. EIROPAS SAVIENĪBA NENOSAKA PUBLIKĀCIJU SATURU UN TO IESPĒJAMO TĀLĀKO IZMANTOŠANU.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!