MVU var pieteikties līdzfinansējuma intelektuālā īpašuma aizsardzībai
Foto: Shutterstock

No pirmdienas, 3. februāra, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) Latvijā ir atvērta pieteikšanās līdzfinansējumam intelektuālā īpašuma aizsardzībai. MVU fonds "Idejas stiprākam uzņēmumam" ir dotāciju shēma, kas izstrādāta ar mērķi palīdzēt Eiropas Savienības (ES) MVU apzināt un aizsargāt savas intelektuālā īpašuma tiesības, kā arī atbalstīt ES ekonomikas atveseļošanos. 

MVU fonds ir Eiropas Komisijas iniciatīva, ko īsteno Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO), portālu "Delfi" informēja Patentu valde.

Atbalsts būs pieejams līdz 2025. gada 5. decembrim vai līdz brīdim, kad atbalsta fondam atvēlētie finanšu līdzekļi tiks izsmelti. Ņemot vērā uzņēmēju lielo aktivitāti iepriekšējo gadu periodā, Patentu valde aicina interesentus neatlikt pieteikšanos izvēlētajam atbalstam.

MVU fonds savu ceturto darbības gadu 2024. gadā noslēdza ar ievērojamu uzņēmēju pieteikumu skaitu, tika saņemti 378 pieprasījumi no Latvijas MVU. Latvijas uzņēmumi kopumā pieteicās 520 pakalpojumiem, un pieprasījumi lielākoties bija no ražošanas sektorā iesaistītajiem uzņēmumiem, kam sekoja pakalpojumu sektors un vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības nozares.

Patentu valdes direktors Agris Batalauskis norāda: "MVU arvien pieaugošā aktivitāte, piesakoties atbalsta rīkiem, liecina, ka uzņēmumi arvien vairāk apzinās priekšrocības, ko sniedz sava intelektuālā īpašuma tiesiskā aizsardzība. Tas ir ne tikai finansiāls [atbalsts] MVU intelektuālā īpašuma aizsardzībai, bet arī atbalsts inovāciju veicināšanai un konkurētspējas palielināšanai. Aicinu uzņēmumus arī šogad aktīvi izmantot MVU fonda sniegto atbalstu, lai veicinātu savas komercdarbības izaugsmi."

2025. gadā MVU fonds piedāvā četrus vaučerus, kas paredzēti dažādiem pakalpojumiem:  

1. vaučeru (līdz 1350 eiro*) var izmantot IP Scan pakalpojumiem:

  • 90% atlīdzināšana IĪ priekšizpētes pakalpojumiem (IP Scan); 

  • 90% atlīdzināšana izpētei IĪ tiesību pārkāpumu gadījumā (IP Scan Enforcement).

    *Balstoties uz valstī noteikto pakalpojuma cenrādi, attiecīgi Latvijā šī pakalpojuma cena par vienu pakalpojumu ir līdz 700 eiro.

2. vaučeru (līdz 700 eiro) var izmantot preču zīmju un/vai dizainparaugu reģistrēšanai:

  • 75% atlīdzināšana preču zīmes un/vai dizainparauga pieteikuma maksām valsts, reģionālā un ES līmenī; 

  • 50% atlīdzināšana preču zīmes un/vai dizainparauga pieteikuma pamatmaksai, attiecinātajām maksām un turpmākām maksām par katru attiecināto valsti ārpus ES zem Madrides un Hāgas sistēmas.

3. vaučeru (līdz 3500 eiro) var izmantot patentu reģistrēšanai un juridiskiem pakalpojumiem:

  • 75% atlīdzināšana patenta pieteikuma aizpildīšanas, iesniegšanas un patenta piešķiršanas un publicēšanas maksām saskaņā ar valstī piemērojamo cenrādi;

  • 75% atlīdzināšana tehnisko patentu meklējumiem, kur pakalpojumu starptautiskā līmenī nodrošina nacionālais birojs saskaņā ar valstī piemērojamo cenrādi;

  • 75% atlīdzināšana patenta pieteikuma un meklējuma maksām Eiropas patentiem ES līmenī.

  • 50% atlīdzināšana par juridiskiem pakalpojumiem saistībā ar jauna Eiropas patenta pieteikuma sagatavošanu un iesniegšanu. Attiecas tikai uz EPO pilnvarotiem patentpilnvarniekiem.

4. vaučeru (līdz 1500 eiro) var izmantot augu šķirņu aizsardzībai: 

  • 75% atlīdzināšana augu šķirņu aizsardzības tiešsaistes pieteikuma un piešķiršanas maksai ES līmenī zem CPVO (kopienas augu šķirņu biroja).

Plašāka informācija par fondu pieejama Patentu valdes tīmekļvietnē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!