Studentiem būs pieejami inovāciju granti 13,9 miljonu eiro apmērā
Foto: Shutterstock

Latvijas augstskolās tiek uzsākta Eiropas Savienības fondu atbalstītā programma "Inovāciju granti studentiem", kas studējošajiem pavērs iespēju attīstīt savas inovāciju prasmes un īstenot radošas pētniecības idejas ar praktisku pielietojumu. Programma tiks īstenota līdz 2029. gadam, un tā stiprinās sadarbību starp augstākās izglītības iestādēm un uzņēmējdarbības sektoru, veicinot inovāciju ekosistēmas attīstību Latvijā.

Šo Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzīto iniciatīvu šonedēļ apstiprināja valdība.

Kopējais programmas finansējums ir 13,9 miljonus eiro. Programmas ietvaros plānots iesaistīt vismaz 6 500 studentu no dažādām augstskolām. Projektus var pieteikt Latvijas augstākās izglītības iestādes, un viena projekta maksimālais publiskais finansējums ir 250 tūkstoši līdz 3,3 miljoni eiro, atkarībā no pilna laika studējošo skaita finansējuma saņēmēja un sadarbības partneru iestādēs. Augstskolas organizēs studējošo inovāciju ideju konkursus, un plānots, ka ar šo investīciju palīdzību tiks veicināta studējošo ideju attīstība valstij nozīmīgās jomās – vismaz 30% inovāciju pieteikumu būs saistīti ar mākslīgā intelekta tehnoloģijām, iekšējo un ārējo drošību un izglītības tehnoloģijām, savukārt ne mazāk kā 40% projektu studējošie īstenos starpdisciplinārās komandās. Plānots, ka rezultātā tiks izstrādāti ap 1 500 studentu ideju prototipi.

"Latvija ir valsts ar spēcīgiem studiju un pētniecības rezultātiem un turpmākās attīstības potenciālu. Šo aspektu tālāka attīstīšana, īpaši inovāciju jomā, ir būtiska mūsu valsts ilgtspējīgai izaugsmei un konkurētspējai. Studējošie ir nākotnes līderi, kuri ar savām idejām un uzņēmību var veicināt gan ekonomikas izaugsmi, gan sabiedrībai nozīmīgu risinājumu radīšanu," tā uzsver IZM valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla, zinātnes un inovāciju attīstības jautājumos Jānis Paiders.

Finansējuma saņēmēji šī ERAF pasākuma ietvaros ir Latvijas augstskolas, kas projektus īstenos ar sadarbības partneriem, kas var būt augstākās izglītības institūcijas, zinātniskās institūcijas, profesionālās izglītības iestādes, vispārējās izglītības iestādes, komersanti, biedrības, nodibinājumi, valsts vai pašvaldības institūcijas.

Programma paredz atbalstu studējošajiem divu veidu grantu veidā, proti, lielais grants (13 899 eiro) inovatīvas idejas attīstīšanai, strādājot jau ar esošu koncepcijas bāzi, un mazais grants (3 418 eiro) idejas sākotnējai izstrādei un testēšanai. Papildus tam studentiem būs pieejamas stipendijas un iespēja piedalīties inovāciju konkursos un darbnīcās.

Paredzams, ka vismaz 10% no studējošajiem, kuriem tiks pilnveidotas inovāciju un uzņēmējspēju kompetences, būs ieguvuši prakses vietas vai tikuši nodarbināti uzņēmumos, kas īsteno pētniecības un attīstības aktivitātes, vai zinātniskajās institūcijās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!