Lūk, četri jauki un nemaz ne sarežģīti eksperimenti:
Dūmu - ziepju burbuļi
Lai paveiktu šo eksperimentu, jums ir nepieciešams sausais ledus, bļoda, šķidrās ziepes, auduma gabaliņš, plastmasas krūze un silts ūdens. Kā tas darbojas? Iemetot sauso ledu siltā ūdenī, veidojas oglekļa dioksīda un ūdens tvaiku gāzveida maisījums. Patiesībā tas ir mākonis, ko veido sīki ūdens pilieniņi. Pēc tam ar ziepjūdenī izmērcētu auduma gabaliņu, pārvelkot pāri bļodas malām, radiet ziepju plēvīti. Ziepes mākoni "noķers lamatās", un tā veidosies liels dūmu burbulis.
Caurspīdīga ola
Šī mazā, smieklīgā eksperimenta paveikšanai ir vajadzīga jēla ola un etiķis. Protams, jums būs nepieciešama arī kāda bļodiņa. Piepildiet to ar etiķi un ievietojiet olu. Atstājiet uz vienu dienu, nākamajā dienā nomainiet etiķi un atstājiet vēl uz vienu dienu. Pēc tam uzmanīgi noskalojiet olu, un gatavs – etiķis būs reaģējis ar olas čaumalu un tā būs kļuvusi caurspīdīga. Čaumala būs elastīga, un, iespējams, ar to var arī padriblēt. Tikai nemēģiniet pārāk lielus atsitienus – ola sašķīdīs.
Mākonis pudelē
Vai esat prātojis, kā rodas mākoņi? Šis eksperiments palīdzēs to saprast. Jums ir vajadzīga vien pudele, rokas pumpis, silts ūdens un medicīniskais spirts. Un arī aizsargbrilles. Pudelē ielejiet pietiekami siltu ūdeni tik daudz, lai tas nosedz dibenu un pievienojiet dažas lāses spirta. Pudeli jāsaskalo tā, lai šķidrums pārklāj malas, tad uzmanīgi sāk pumpēt gaisu, apmēram 30 – 35 reizes. Un tad tas ir noticis – jums pudelē ir personiskais mākonis. Iesūknētais gaiss palielina spiedienu, tādējādi samazinās ūdens temperatūra. Ūdens molekulas kondensējas, un mēs iegūstam mākoni – sīku ūdens pilieniņu grupas.
Lavas lampa
Lavas lampas patīk jebkura vecuma cilvēkam. Vai zinājāt, ka to var pagatavot ikviens? Piepildiet divas trešdaļas vāzes ar eļļu, pārējo - ar ūdeni. Ūdenim pievienojiet pārtikas krāsvielas un ceturtdaļu "Alka Seltzer" tabletes (vai citu antacīdu līdzekli, proti, medikamentu, kas neitralizē paaugstinātu kuņģa skābi, ja tāds ir pieejams). Ķīmiskās reakcijas var sākties! Jūs vaicāsiet – kas tad īsti notiek? Tātad – antacīda sastāvā ir dzeramā soda (nātrija bikarbonāts) un citronskābe, kuriem reaģējot veidojas oglekļa dioksīds. Tas savukārt rada burbuļus, kuri samaisa eļļu un iekrāsoto ūdeni. Antacīta līdzekļa vietā jūs varat izmēģināt arī citas vielas, piemēram, sāli.
Šis bija tikai neliels ieskats, jo mājās var paveikt ļoti daudz interesantu eksperimentu. Taču, ja jūs tie aizrāva, iespējams, jūsu interese par zinātni ir lielāka, nekā pašam šķiet. citus interesantus eksperimentus vari skatīties raidījumā "Apbrīnojamo ielu zinātni", kanālā "National Geographic". Tos var skatīties no 20.janvāra otrdienās plkst.21.