Foto: Shutterstock
Uztura zinātnieces Lailas Meijas virsvadībā veikts pilotpētījums, kura laikā grupa senioru divus mēnešus ik dienu izdzēra glāzi apelsīnu sulas. Tā rezultāti liecina, ka apelsīnu sula ir labs B grupas vitamīna folskābes avots. Vienlaikus pētījumā atklāts, ka apelsīnu sula neietekmē holesterīna un cukura līmeni asinīs, vēstī sociālā projekta "Sulasspēks" pārstāve Inese Ozoliņa

Pētījumā atklāti interesanti fakti par apelsīnu sulas ietekmi uz cilvēku veselību, kā arī lauzti vairāki sabiedrībā iesakņojušies mīti.

Pētījumā piedalījās 20 seniori no sociālā aprūpes centra "Liepas", kuri divus mēnešus, nemainot pamata ēdienkarti, katru dienu izdzēra glāzi apelsīnu sulas. Senioriem tika veiktas analīzes pirms un pēc pētījuma, kuru rezultātu salīdzināšana ļāvusi izdarīt secinājumus par apelsīnu sulas patieso ietekmi uz organismu.

Pētījums notika sociālā projekta "Sulasspēks" ietvaros, ko vada biedrība "5 dienā" un pašmāju sulu ražotājs "Cido". Pētījumā senioriem tika nodrošināta "Cido" apelsīnu sula.

Viens no pētījuma galvenajiem secinājumiem ir, ka apelsīnu sula organismā būtiski paaugstina folskābes līmeni organismā, kas ir B grupas vitamīns. Pētījuma sākumā 75 procentiem dalībnieku folskābes līmenis bija nepietiekams. Savukārt pētījuma beigās vairs tikai 30 procentiem dalībnieku tas bija nepietiekamā daudzumā.

Laila Meija, uztura zinātniece un RSU docente: "Šis pētījums ir solis tuvāk, lai noteiktu sulu lomu mūsu veselības veicināšanā un mazinātu stereotipus, kas veidojušies ap tām. Sulas ir vērtīgs minerālvielu, vitamīnu un antioksidantu avots, kas pozitīvi ietekmē mūsu organismu un uzlabo tā funkcionālās darbības spējas. Pietiek divus mēnešus iekļaut glāzi sulas savā uzturā, lai redzētu pozitīvas izmaiņas. Vislielākais pārsteigums bija tieši par folskābes līmeņa būtisko pieaugumu pēc sulas lietošanas."

Folskābes trūkums organismā varētu būt izplatīta problēma Latvijas iedzīvotājiem, īpaši senioriem, nepilnvērtīga uztura dēļ, kurā par maz tiek iekļauti produkti, kas to satur, piemēram, salātlapas, svaigi dārzeņi, augļi, ogas un to sulas.

Folskābes trūkums organismā saistāms ar vispārējā veselības stāvokļa pasliktināšanos, kas var izpausties kā anēmija, kas, savukārt, izpaužas kā vājums un darba spēju samazināšanās. Pietiekama folskābes daudzuma nodrošināšanai organismā īpaša uzmanība jāpievērš plānojot grūtniecību, jo tās trūkums bērnam var izraisīt smagas iedzimtas patoloģijas.

Lai gan valda viedoklis, ka augļu sulas satur salīdzinoši daudz dabīgos cukurus, tomēr šis pilotpētījums pierādījis, ka to ietekmē neveidojas paaugstināts cukura līmenis organismā. Turklāt šī pētījuma dati saskan arī ar ārzemēs veiktu apjomīgu pētījumu datiem.

Pētījums uztura zinātnieces un RSU docentes Lailas Meijas virsvadībā sociālā aprūpes centrā "Liepas" veikts ilgtermiņa projekta "Sulasspēks" ietvaros, kura misija ir ar dažādiem augstskolu pētījumiem un eksperimentiem izglītot par sulu pozitīvajām īpašībām, kā arī veicināt augļu, dārzeņu un sulu patēriņu sabiedrības ikdienas uzturā.

Pērn tika uzsākta sadarbība arī ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultāti, kur pētīja piecu sulu sastāvu, nosakot augļu un dārzeņu sulās esošās minerālvielas un bioaktīvās vielas. Galvenais secinājums – sulās visvairāk ir tādu minerālvielu kā kālijs, magnijs, mangāns un fosfors, kā arī tās ir labs antioksidantu un vitamīnu avots, kas palīdz neitralizēt kaitīgos brīvos radikāļus.

Šobrīd Latvijā ir viens no zemākajiem sulu patēriņiem Eiropā, kā arī iedzīvotāji par maz uzturā lieto augļus un dārzeņus, kas ir svarīgākā produktu grupa uztura šķīvī. Tāpēc biedrība "5 dienā" un "Cido" kopā ar veselības ekspertiem ir apvienojušās sociālā projektā "Sulasspēks", kura mērķis ir izglītot sabiedrību par sulu vērtīgajām īpašībām un to pozitīvo ietekmi uz organismu un veselību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!