Infografika: ko mugurā vilks pirmā sieviete uz Mēness
Foto: NASA
Tuvojoties 2024. gadam – brīdim, kad NASA pēc desmitgadēm ilga pārtraukuma atkal vēlas nogādāt cilvēkus uz Mēness, – pilnā sparā arī tiek strādāts pie jauna skafandra izstrādes. Pašlaik astronauti iziešanai atklātā kosmosā aizvien izmanto 80. gadu sākumā izstrādāto skafandru. Jauni izaicinājumi, tostarp spert pirmos soļus uz Marsa, prasa jaunas tehnoloģijas. Oktobra vidū NASA prezentēja jauno EMU (Extravehicular Mobility Unit) versiju – xEMU, kur "x" apzīmē vārdu "exploration" jeb "izpēte". Šādu vai ļoti līdzīgu tērpu, visticamāk, arī vilks mugurā pirmā sieviete uz Mēness.

Kaut ārēji šķiet, ka jaunais prototips pārāk neatšķiras no NASA šobrīd izmantotajiem skafandriem, būtiskākās izmaiņas ir "zem ādas" un vislielākā vērība veltīta tam, cik ērti astronautam jaunajā skafandrā būs pārvietoties, veikt dažādas precīzas kustības. NASA sola, ka xEMU ļaus veikt krietni sarežģītākus uzdevumus. Kaut neapšaubāmi ir izklaidējoši vērot amizanti lēkājošos astronautus "Apollo" misijas laikā tapušajos videoierakstos, tas prasīja milzu piepūli. "Artemis" misijas astronautiem pārvietoties pa Mēness un nākotnē arī Marsa virsmu, domājams, būs krietni mazāk nogurdinoši.

Jaunajā xEMU astronauts var samērā brīvi kustēties gan gurnu rajonā, gan, piemēram, saliekt ceļgalus daudz lielākā leņķī. Tāpat apavi būs ar elastīgām zolēm, padarot iešanu krietni ergonomiskāku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!