radioteleskops, teleskops, Efelsbergas teleskops, astronomija, kosmoss
Foto: Shutterstock
Oktobra pēdējā dienā visi Eiropā aktīvie ļoti garas bāzes interferometrijas tīkla (EVN) radioteleskopi un daži pasaules radioteleskopi (piemēram, Dienvidāfrikas Republikā un Ķīnā) pirmo reizi ilgstoši – 10 stundas – strādāja Latvijas radioastronomu labā.

Šajā laikā 11 pasaules radioteleskopi, ieskaitot Efelsbergas 100 metru (attēlā) un arī Irbenes 32 metru antenu, vienlaicīgi novēroja kosmiskos objektus, kurus pastiprināti pēta Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs (VeA VSRC) astronomu grupa – Artis Aberfelds, Ivars Šmelds un Kārlis Bērziņš. Šajā novērojumu programmā VeA VSRC kā galvenais partneris sadarbojas ar Polijas astronomiem no Toruņas observatorijas.

Interferometrisko novērojumu metode ļauj apvienot radioteleskopus vienotā tīklā, virtuāli radot ļoti lielu teleskopu, kura izmēri šajā gadījumā salīdzināmi ar visas Zemes izmēriem (Zemes rādiuss ir 6371 kilometri). Garākās bāzes līnija, proti, attālums starp diviem sistēmā ietilpstošajiem teleskopiem, kas arī nosaka virtuālā teleskopa izmēru un sistēmas izšķirtspēju, šajā eksperimentā ir 10157 kilometri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!