Latvija soli tuvāk 'ekskluzīvam klubiņam' – CERN dalībvalsts statusam
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Lai veicinātu Latvijas zinātnisko institūciju un uzņēmēju sadarbību ar Eiropas Kodolpētījumu centru (CERN), iesaistoties zinātniskajos pētījumos, eksperimentos un projektos, izveidota starpdisciplināra nacionālā CERN darba grupa. Par CERN asociēto dalībvalsti Latvija plāno kļūt 2021. gadā. Darba grupas izveide ir apliecinājums iesaistīto pušu interesei pievienoties CERN un vienotai izpratnei par ieguvumiem, ko dalībvalsts statuss dos Latvijas zinātnes un tautsaimniecības attīstībai.

"Šī ir iespēja fundamentālajai un lietojamajai zinātnei veikt izrāvienu, zinātniekiem, uzņēmumiem un sabiedrībai piekļūt zināšanām un infrastruktūrai, ko Latvijai saviem spēkiem būtu izaicinoši izveidot. Tāpat uzņēmumiem būtu iespēja iesaistīties pasūtījumos, nodrošinot preces un pakalpojumus, piemēram, paātrinātāju komponenšu izstrādi un izgatavošanu, ar liela apjoma datu apstrādi saistītus IT risinājumus," pauž Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centra direktors un CERN zinātniskais līdzstrādnieks profesors Toms Torims.

Darba grupā iesaistīta RTU, Latvijas Universitāte (LU), Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas ražotāji, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un nozaru asociācijas, lai sekmētu tehnoloģiju pārnesi un zinātnieku un uzņēmēju savstarpējo uzticību. Darba grupas darbu koordinē nacionālais CERN kontaktpunkts, kura funkciju pilda RTU Augstas enerģijas daļiņu fizikas un paātrinātāju tehnoloģiju centrs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!