Campus  - 290
Foto: Publicitātes attēli
Tā nav nedz mehāniska ierīce, nedz kāda mums zināma dzīvnieku suga, bet gan "kaut kas pa vidu". Proti, Vērmontas Universitātes un Tafta Universitātes pētnieki radījuši ko iepriekš nebijušu – "dzīvu robotu" jeb no vardes cilmes šūnām veidotu, ar superdatoru programmētu un dizainētu būtni. Vien milimetru lielajam veidojumam dots nosaukums "ksenobots" (atvasinot to no konkrētās varžu sugas latīniskā nosaukuma "Xenopus laevis" un vārda "robots"). Pētījums izklāstīts publikācijā akadēmiskajā izdevumā "Proceedings of the National Academy of Sciences" un sola ksenobotu nākamajām, sarežģītākajām paaudzēm plašu pielietojumu gan medicīnā, gan, piemēram, okeānu attīrīšanā.

Vērmontas Universitātes datorzinātnieku uzdevums bija ar superdatoru tīklu "Deep Green", kura jauda ir pielīdzināma aptuveni 20 tūkstošiem modernu klēpjdatoru strādājam sinhroni, un sarežģītu algoritmu radīt tūkstošiem kandidātus "dzīvā robota" dizainam. Cenšoties izpildīt pētnieku uzstādījumus par to, kādām īpašībām jāpiemīt tobrīd vēl netapušajam ksenobotam, "Deep Green" algoritmi, ņemot vērā izejmateriāla – vardes cilmes šūnas – iespējas un īpašības, atkal un atkal veidoja, pārveidoja un pielāgoja virtuālās "šūnas" dažnedažādās formās un veidolos. Pēc vairākiem simtiem iespējamo variantu tika izvēlēti daudzsološākie jau reālai modelēšanai.

Te stafeti pārņēma Tafta Universitātes biologi Maikla Levina vadībā. Viņu uzdevums bija šos dizainus izveidot jau no reālām cilmes šūnām, kas iegūtas no "Xenopus laevis" embrijiem. Iegūtais materiāls tika izdalīts atsevišķās šūnās, bet pēc tam savienotas un pārveidotas vēlamajā dizainā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!