No ascīdijām vien sudraba lodi pret vēzi neizliet
Viktorija Vitkovska studē LU Ķīmijas fakultātē un strādā Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI), kur profesora Edgara Sūnas vadībā pēta vienkāršotus diazonamīda A analogus kā pretvēža līdzekļus.
Likumsakarīgi rodas jautājums – kas ir diazonamīdi? Tā ir strukturāli unikālu savienojumu klase, kas sastopama jūrā mītošos mugurkaulniekos – koloniālajās jūras ascīdijās. Izrādās, ka viens savienojums no šīs klases – diazonamīds A – efektīvi cīnās pret vēža šūnām.
"Diazonamīds A pirmo reizi tika izdalīts 1991. gadā no ascīdijām, kas savāktas no zemūdens alu sienām Filipīnu salās. No 256 gramiem sausās masas izdevās iegūt tikai 54 miligramus tīra diazonamīda A. Respektīvi, no viena kilograma ascīdiju iespējams iegūt nieka 200 miligramus nepieciešamā savienojuma," klāsta Vitkovska. Proti, no dabiskā diazonamīda avota – jūras ascīdijām – sudraba lodi pret vēzi izliet nevar, jo šī "sudraba" ir ļoti maz, tas ir grūti iegūstams.
Ir zināmas vien četras šī savienojuma iegūšanas metodes laboratoriskos apstākļos. Efektīvākā no tām tāpat prasa kopumā 20 soļus, bet efektivitāte ir tikai 1,8 procenti. Proti, no pieciem gramiem izejvielas pēc 20 soļiem tiek iegūti vien 90 miligrami produkta.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv