LU zinātnieki teorētiski raksturo jaunus materiālus enerģijas iegūšanai
Foto: LU fotoarhīvs
Viens no 2019. gada nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem meklējams Latvijas Universitātē (LU) – pētnieku grupa LU Cietvielu fizikas institūtā (CFI), sadarbībā ar pētniekiem Teorētiskās ķīmijas institūtā un Jilin Universitātē (ĶTR), veikuši teorētiskus aprēķinus jauniem materiāliem enerģijas iegūšanai un uzkrāšanai. Februārī LU zinātniekus godinās Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) apbalvošanas ceremonijā.

"Enerģija ir mums visapkārt – teica Nikolā Tesla pagājušā gadsimta sākumā. Jāzina tikai, kādos materiālos to savākt un uzkrāt – sakām mēs 21. gadsimtā. Un šīs zināšanas nāk gan no teorētiskiem aprēķiniem, gan praktiskiem eksperimentiem laboratorijās, arī pie mums Cietvielu fizikas institūta Cietvielu elektronisko struktūru datormodelēšanas laboratorijā – teorētiski, un Enerģijas iegūšanas un uzkrāšanas materiālu laboratorijā – praktiski," par pētījumiem stāsta CFI vadošais pētnieks Jānis Kleperis (attēlā pa kreisi).

Pētījumos ietilpst desmit LZA korespondētājlocekļa, LU CFI vadošā pētnieka Roberta Eglīša un viņa vietējo un ārzemju partneru raksti, kas publicēti laika posmā no 2018. līdz 2020. gadam, bet pētījumi veikti vēl ilgākā laika posmā. Teorētisko pētījumu rezultāti iegūti vairākos projektos un ir par dažādiem materiāliem dažādos pielietojumos, bet, kā min Kleperis, vispopulārākais pētījums desmit teorētisko rakstu kopā ir saistīts ar elektrodu materiāliem litija jonu baterijām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!