Campus  - 419
Foto: NASA

Valentīna dienā, 14. februārī, aprit 30 gadi, kopš NASA zonde "Voyager 1", vien mirkli, pirms enerģijas taupīšanas nolūkos tika izslēgtas kameras, uzņēma Saules sistēmas "ģimenes foto", tostarp, iespējams, pašu nozīmīgāko līdz šim uzņemto portretu ar mūsu mājām – Zemi. Par godu šī attēla trīsdesmitajai gadadienai, NASA 1990. gadā "Voyager 1" uzņemto attēlu "atsvaidzinājusi", liekot lietā modernu programmatūru un attēlu apstrādes metodes.

Šis attēls vizuāli šķiet visai necils – tas nav nedz iespaidīgs Zemes tuvplāns no Starptautiskās kosmosa stacijas, kas atklāj Zemes dažādību no "Dieva skatpunkta", nedz skats ar mūsu majestātisko, koši zilo planētu uzaustam virs Mēness horizonta. Tomēr saturiski šī attēla nozīmīgums ir milzīgs – "blāvais, zilais punktiņš" tika iemūžināts, pateicoties "Voyager" komandas entuziasmam, kuri pārliecināja NASA, ka būtiski ir ne tikai skatīties uz priekšu, bet, "Voyager" arvien attālinoties no Zemes, arī pamest skatienu atpakaļ.

Ideja par to, ka no attāluma jānofotografē Zeme, "Voyager" misijas zinātniecei Karolīnai Porko bija jau brīdī, kad viņa sāka par "Voyager" attēlu uzņemšanas sistēmām atbildīgajā komandā, taču kolēģi ideju neatbalstīja – nesaskatīja tajā lietderīgumu. Turklāt "Voyager" sensori bija dizainēti tā, lai uzņemtu attēlus ar skatu prom no Saules, nevis pretī tai. Lai uzņemtu attēlu Saules virzienā, nāktos veikt sarežģītus manevrus un pozicionēt zondi tā, lai kamera ir daļēji pasargāta no tiešiem Saules stariem, taču šādā pozīcijā antenas, kas nodrošināja sakarus ar Zemi, būtu pavērstas prom no Zemes, riskējot pazaudēt sakarus ar kosmisko aparātu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!