Astronomi piedāvā alternatīvu versiju par Zemes 'dzimšanas' laiku
Foto: NASA
Kopenhāgenas Universitātes Zvaigžņu un planētu veidošanās centra pētnieki februārī nākuši klajā ar jaunu versiju par Zemes veidošanās laiku, kas būtiski atšķiras no līdzšinējiem uzskatiem. Proti, līdz šim uzskatīts, ka mūsu planēta veidojusies dažu desmitu miljonu gadu laikā, taču Kopenhāgenas Universitātes astronomi uzskata, ka agrīnā Zeme izveidojusies krietni īsākā laika posmā – aptuveni piecos miljonos gadu. Zinātnieki pie šāda secinājuma nonākuši, analizējot Zemes mantijā un meteorītos atrodamos dzelzs izotopus.

Izrādās, planētu veidošanās process visās sīkākajās niansēs aizvien nav pilnībā un galīgi "atkosts", un mehānismi, kā tas notiek, var būt atšķirīgi, pat līdzīgu tipu un tuvumā esošu planētu gadījumos, piemēram, ja runā par Zemi un Marsu.

Vienkāršoti skaidrojot, planētu veidošanās ir cieši saistīta ar pašu zvaigžņu dzimšanu. Materiāls no gāzu un putekļu diska, kuru veidošanās procesā "neaprija" zvaigzne, ir materiāls, no kā vēlāk veidojas planētas – to dēvē par protoplanetāro disku. Tieši tāpēc arī lielākā daļa Saules sistēmas planētu izvietojušās aptuveni vienā plaknē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!