Campus  - 467
Nupat apstiprināts – uz Zemes eksistē tādi daudzšūnu organismi, kuriem izdzīvošanai nav nepieciešams skābeklis. Nu, vismaz viens šāds organisms eksistē pavisam noteikti, kā liecina šonedēļ akadēmiskajā izdevumā PNAS publicētais pētījums par nelielu medūzu atgādinošu parazītu, kuram nav mitohondriālā genoma. Pēc būtības tas nozīmē, ka šis organisms neelpo. Vēl jo vairāk – tam izdzīvošanai nekādā veidā nav nepieciešams skābeklis, pētījumā secināto skaidro "LiveScience".

Šis parazītiskais organisms, kam zinātnieki savulaik devuši nosaukumu "Henneguya salminicola", nav nekāds jaunums un zināms jau labi sen. Tas savu dzīvi vada zivju vai zemūdens tārpu muskuļaudos. Kā liecina nosaukuma otrā daļa – runa ir tieši par lašveidīgajām zivīm.

Šāds dzīvesveids pats par sevi nedod pārāk daudz iespēju pārvērst enerģijā skābekli, tomēr visiem daudzšūnu organismiem, kuru genomu zinātnieki līdz šim sekvencējuši, ir konstatēti respiratorie gēni – neliela, bet kritiski svarīga mitohondrālā genoma sastāvdaļa, kas nodrošina respirāciju. Taču ne "Henneguya salminicola".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!