prāts smadzenes domas
Foto: Shutterstock

Viegli sagremojams un gards, bet vienlaikus arī ar uzturvielām bagāts našķis – tieši tādam jābūt ideālajam podkāstam. Informatīvs, bet ne smagnējs. Izsmeļošs, bet ne nogurdinoši garš. Katrs no šajā rakstā uzskaitītajiem atbilst šiem kritērijiem un ir biežs viesis "Campus" ikdienas podkāstu ēdienkartē.

Sev interesējošus podkāstus par visdažādākajām tēmām vari atrast arī portāla "Delfi" podkāstu platformā, piemēram, zinātnei veltīto Ivara Ijaba un Venta Zvaigznes podkāstu "Sargiet galvas!", kur abi kungi sarunājas ar Latvijas zinātniekiem.

Science Vs


"Gimlet Media" paspārnē tapušais "Science Vs" ir gaisā un pieejams gan tīmekļa vietnē, gan populārākajos straumēšanas servisos kopš 2016. gada vidus.

Svaigs, dzīvīgs, izklaidējošs, vienlaikus ļoti izglītojošs un lieliski rediģēts un noformēts, šis podkāsts ir kā mini seriāls audio formātā. Atsevišķas uzslavas ir pelnījusi šova vadītāja – zinātnes un tehnoloģiju žurnāliste Vendija Zukermana, kura runā ar teju bērna aizgrābtību šī jēdziena pozitīvākajā nozīmē. Ja iepriekš šķita, ka mani pārāk nevar ieinteresēt stundu gara saruna par tēmām, kas personīgi nav pārāk aktuālas, piemēram, dažādām "detoksa" kūrēm un citām it kā veselību uzlabojošām procedūrām, tad Zukermanas stāstījumā var klausīties vienkārši tāpat. Izteikti meistarīgi ir arī šova producenti, jo prot atrast ekspertus, kuru "Science Vs" raidījumos nav mazums, kuri ir tikpat labi un aizrautīgi runātāji kā pati Zukermana.

"Science Vs" pamatideja, kā jau vēsta nosaukums, ir likt dažādus apgalvojumus vai notikumus zem faktos balstītas zinātnes lupas un pētīt – cik tad tur graudu un cik pelavu. "Science Vs" sezonas laikā vidēji ar jaunu raidījumu nāk klajā reizi nedēļā, taču parasti divas reizes gadā paņem garāku pauzi. Katrā gadījumā viss arhīvs jau ir "izņemts cauri" un katru nākamo raidījumu gaidu ar nepacietību.

"Campus" iesaka raidījumus: "GMO... OMG?", "How Science Created Morons" un "PANDEMIC!!!"

Pessimists Archive


Glāze ir pustukša vai pa pusei pilna? Šī podkāsta galvenie varoņi izvēlētos pirmo atbildi. Iespējams, neticēsi, bet vēl samērā nesenā cilvēces vēsturē bija laiks, kad lielākais bieds bija spoguļi. Cilvēki to vien darīs, kā spoguļosies. Neies ārā no mājām, nepildīs pienākumus, jo būs dienām un nedēļām jāgozējas un jāapbrīno savs atspulgs. Protams, arī no kristīgās mācības viedokļa šādam izgudrojumam neapšaubāmi ir graujošas sekas – galu galā lepnība taču ir viens no septiņiem nāves grēkiem.

Šādu un līdzīgus stāstus par to, kā un kāpēc cilvēki allaž sākotnēji ir pretojušies jaunieviesumiem un kas no tā sanāca, mums piedāvā "Pessimists Archive" veidotājs un vēstures fans Džeisons Faifers, kurš ik raidījumu pārsteidz ar košiem citātiem un pat veseliem iestudētiem dialogiem iz attiecīgā laika periodikas. Ja tevi šobrīd tracina elektroskūteri ielās, tu neliec galdā neko jaunu. Izrādās, jau pirms simts gadiem cilvēki šausminājās par "velna braucamajiem", turklāt tolaik daži modeļi bija pat ar iekšdedzes dzinēju un ne tikai tracināja autovadītājus, kučierus un gājējus, bet arī pamatīgi tarkšķēja un piesmirdināja gaisu. Vai, piemēram, ir droši rakt metro tuneli? Savulaik ļaudis pārāk naski uz rakšanos zemē dziļāk par pāris lāpstu tiesu neesot bijuši, jo kas zina... var sanākt aizrakties līdz ellei un izlaist ārā dēmonus, un to taču mēs negribam.

Lai iedzīvinātu tā laika sarunas podkāsta formātā, Faifera komandā ir profesionāli balss aktieri, kuri naski vien aizvedīs tevi uz 19. gadsimta Londonu vai 20. gadsimta sākuma ASV dienvidu štatiem.

"Campus" iesaka raidījumus: "Kids These Days", "Mirrors" un "Horseless Carriage"

Science Rules! with Bill Nye


Foto: Reuters/Scanpix/LETA

"Zinātnes čalis", savulaik ļoti populārā TV raidījuma "Bill Nye the Science Guy" un pēc tam arī citu raidījumu vadītājs, Bils Naijs ir zinātnes komunikācijas superzvaigzne. Pēc izglītības inženieris, Naijs sākotnēji "zinātnes čali" radījis kā stāvizrādes komēdijas tēlu, kas vēlāk tika iedzīvināts jau citā līmenī.

Naijam gan ir pārmests, ka viņš neesot gana kvalificēts eksperts un nav "īsts zinātnieks", bet gan drīzāk TV personība, kam var piekrist. Tomēr jebkurā gadījumā jāatceras, ka viens cilvēks nevar būt eksperts visās jomās. Ja Naijs būtu kādas specifiskas fizikas apakšnozares doktors, viņš kvalificētos kā zinātnieks, bet tāpat nebūtu gana kompetents, lai izteiktos raidījumā par kādu specifisku ar šauru ķīmijas apakšnozari saistītu tematu. Tam ir domāti eksperti, kuri ir viesi katrā no Bila Naija veidotā podkāsta "Science Rules! with Bill Nye" raidījumiem.

Ekspertus iztaujā ne tikai pats Naijs un viņa kolēģis studijā – zinātnes žurnālists un izdevuma "Discover" redaktors Korijs Stīvensons Pauels –, bet arī klausītāji. Šis ir šovs, kurā ik raidījumu vadītāji un eksperti ieslīgst diskusijās ar zvanītājiem un atbild uz viņiem interesējošiem jautājumiem. Reizēm saruna aizved pavisam neparedzētos, bet parasti ne mazāk aizraujošos virzienos.

"Campus" iesaka raidījumus: "The Story of Skin Color", "The Mystery of Memory" un "Do Vitamins Even Do Anything?"

Skeptoid


Braiens Danings ir zinātniskā skepticisma veterāns – viņš savā podkāstā "Skeptoid" daudzus desmitus tūkstošus klausītāju izglīto jau no 2006. gada, ik nedēļu kompaktā 15 minūšu raidījumā aplūkojot kādu konkrētu tematu.

Apbruņojies ar kritiskās domāšanas pamatprincipiem un datos balstītiem argumentiem, Danings raidījumos, kuru skaits nu jau ir pāri septiņiem simtiem, ķeras klāt visam – sākot no sazvērestības teorijām un dažādām krāpniecības shēmām, alternatīvajai medicīnai un paranormāliem apgalvojumiem, līdz pat ar vides jautājumiem saistītiem tematiem un aizraujošiem vēsturiskiem gadījumiem.

Kaut pēc formāta pavisam noteikti nopietnāks nekā trīs iepriekš minētie podkāsti, arī Danings reizēm negaidīti pārsteidz ar kādu ļoti trāpīgu asprātību.

"Campus" iesaka raidījumus: "Apple Cider Vinegar Woo"; "On the Trail of Red Mercury" un "The Trashy Secret of Plastic Bag Bans"

Zināmais nezināmajā


Foto: LETA

Visbeidzot jāuzteic arī Latvijas žurnālistu veikums – Sandras Kropas (attēlā), Marionas Baltkalnes, Sarmītes Kolātes un Zanes Lāces veidotais radiožurnāls "Zināmais nezināmajā", kas regulāri stāsta par aktuālo visdažādākajās ar zinātni, dabas izzināšanu un tehnoloģijām saistītajās jomās gan pasaulē, gan – ļoti būtiski – tieši Latvijā. Svarīgi, jo nereti vairāk zinām par zinātnes sasniegumiem pasaulē, nevis par to, kas notiek pašu mājās, Latvijas zinātnes lauciņā.

"Zināmais nezināmajā", kā jau sabiedriskā medija veidots produkts, varbūt ir nedaudz ieturētāks par pārējiem šeit uzskaitītajiem podkāstiem, tomēr pavisam noteikti nav arī "izbuktēts" līdz garlaicībai – sarunas pārsvarā vienkāršā, visiem saprotamā valodā, ļaujot nezinātājam vismaz aptuveni "iebraukt" arī tādos zināšanietilpīgos tematos kā kvantu skaitļošana un neirozinātne.

"Campus" iesaka raidījumus: "Kā kļūt par astronautu", "Kas vieno cilvēkus, kuri ilgi dzīvo, – kā šūnu līmenī, tā ikdienas paradumos" un "Roboti medicīnā: vai tie varētu atvieglot arī smagi slimo cilvēku aprūpi"

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!