Campus  - 513
Foto: Snapwire
Pēc vairāk nekā divām desmitgadēm tiek apturēts viens no savā laikā neparastākajiem projektiem ārpuszemes dzīvības formu meklējumos – "SETI@home" jeb plašs entuziastu datortīkls, kas tapis Kalifornijas Universitātes Bērklijā paspārnē.

Nemitīgi pasaulē vairāki jaudīgi radioteleskopi pavērsuši savas metāla "ausis" pret debesīm, konstanti klausoties Visuma trokšņos un skaņās. Tostarp tiek meklēti signāli, kuri potenciāli varētu būt inteliģentu būtņu darbības rezultāts. Šādiem projektiem parasti izmanto jumta terminu SETI jeb "Search for Extra-Terrestrial Intelligence" – ārpuszemes saprātīgo būtņu meklējumi. Lai izsijātu graudus no pelavām un atrastu potenciāli interesantus signālus, nepieciešams analizēt milzīgu apjomu radioteleskopu ievākto datu, kas nozīmē – nepieciešama iespaidīga skaitļošanas jauda. Kā pie tās tikt?

Deviņdesmito gadu vidū datorzinātniekam Deividam Gedaijam radās tam laikam bezprecedenta ideja – iesaistīt kosmosa izpētes entuziastus visā pasaulē, ar interneta un speciālas programmatūras palīdzību izveidojot virtuālu superdatoru no daudziem atsevišķiem datoriem. Tehnoloģijām veltītā vietne "Wired" raksta, ka 1995. gadā tā šķitusi neprātīga ideja, taču Gedaijs no tās negrasījās atteikties un pēc četriem gadiem kopā ar kolēģiem nāca klajā ar programmatūru, kas ieceri padarīja par realitāti. Projektam dots nosaukums "SETI@home" jeb, burtiski tulkojot, "SETI tavās mājās".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!