Nanotehnoloģiju kontaktlēcas izkrāsos pasauli krāsu redzes traucējumu skartajiem
Jauna tipa kontaktlēcas, kas šobrīd gan vēl ir tikai prototips, palīdzēs cilvēkiem ar dažādu veidu krāsu redzes trūkumiem ieraudzīt pasauli tikpat košu, kā to redz cilvēki ar normālu krāsu redzi. Jau ir dažādas komerciāli pieejamas brilles ar īpaša ķīmiskā sastāva pārklājumiem, kas koriģē krāsu redzes trūkumus, un nu zinātnieki no Telavivas Universitātes – Šarons Karepovs un Tals Elenbogens – izstrādājuši veidu, kā šādu funkciju piešķirt arī kontaktlēcām, gan izmantojot pavisam citu tehnoloģiju.

Vispirms atkāpe par krāsu redzes traucējumiem – bieži vien cilvēki, kuriem pašiem ir normāla krāsu redze un tuvinieku vai tuvāko draugu lokā nav neviena cilvēka ar krāsu redzes traucējumiem, īsti neizprot šo jautājumu. Piemēram, uzskata, ka visi cilvēki ar krāsu redzes traucējumiem ir daltoniķi (tas ir tikai viens no krāsu redzes traucējumu paveidiem – deiteranopija) vai pat neredz krāsas vispār. Jā, ir arī tādi cilvēki, bet tas ir ārkārtīgi liels retums – tiek lēsts, ka monohromāzija ir aptuveni vienam cilvēkam no desmit miljoniem.

Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansētā projektā "Skolas vecuma bērnu redzes un redze uztveres traucējuu pētīšana un diagnostikas metodiku izstrāde" tapušā materiālā skaidrots, ka cilvēka acs tīklenē ir divu tipu fotoreceptori – nūjiņas, kuras nodrošina redzi slikta apgaismojuma apstākļos, un vālītes, kuras uztver krāsas un darbojas laba apgaismojuma apstākļos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!