Vai 14 dienu karantīna ir jēgpilna: noteikts vidējais 'Covid-19' inkubācijas periods
Foto: EPA/Scanpix/LETA
Jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 izraisītajai slimībai "Covid-19" turpinot izplatīties un upuru skaitam pasaulē pārsniedzot 4000 cilvēku slieksni, daudzas pētnieku grupas visā pasaulē cītīgi strādā, lai par jauno vīrusu uzzinātu pēc iespējas vairāk.

Drošības nolūkos arī Latvijā cilvēkiem, kas atgriezušies no riska valstīm – Ķīnas, Itālijas, Dienvidkorejas, Irānas, Japānas, Singapūras – vajadzētu turpmākās divas nedēļas jeb 14 dienas pavadīt karantīnā mājās un novērot savu veselību. Parādoties simptomiem – paaugstinātai temperatūrai, klepum, rīkles iekaisumam, apgrūtinātai elpošanai –, nekavējoties jāzvana mediķiem. Tomēr vīrusi, arī šis, mēdz būt "viltīgi" un izplatīt slimību iespējams arī tad, ja nekādus simptomus vēl nemana. Parasti tie parādās vien pēc pāris dienām, proti, pēc inkubācijas perioda. Nu pētnieku grupa no Džonsa Hopkinsa universitātes Merilendā, ASV, noteikuši vidējo 'Covid-19' inkubācijas periodu.

Ievācot datus no 181 cilvēku lielas izlases, noskaidrots, ka vidējais inkubācijas periods ir 5,1 diena.
Pētnieki ievāca datus periodā līdz 24. februārim par pacientiem ārpus Hubei provinces, fiksējot laiku vairākiem atslēgas punktiem – brīdim, kad, visticamāk, notika saskarsme ar 'Covid-19' izraisītāju, brīdim, kad parādījās pirmie simptomi, brīdim, kad iestājās drudzis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!