Campus  - 549
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Pirms kādiem 100 miljoniem gadu, mezozoja ēras vidū, Zeme bija mājvieta dažādiem dinozauriem. Vairums no mums redzējuši vai vismaz dzirdējuši par kino kases grāvējiem – "Juras laikmeta parka" franšīzes filmām (jura ir viens no trim mezozoja periodiem). Šoreiz gan runa nevis par popkultūrā slavenāko no dinozauriem – biedējošo karalisko tiranozauru –, bet tieši pretēji, par mini izmēra dinozauriņu, kuram līdzās pat kolibri varētu justies kā visai prāva auguma putns. Dzintara gabaliņā atrasta lieliski saglabājusies fosilija – mini dinozaurputna galvaskauss.

Mjanmas ziemeļos atrastā dzintara gabalā, kas ir ap 100 miljoniem gadu sens, uzietais galvaskauss ir vien septiņus milimetrus garš, tā augšžoklī – smalki kā adatas zobiņi, vairāk nekā 100 tādu. Acu dobumu forma liecina, ka dzīvniekam bijušas visai prāvas acis, ja salīdzina ar pārējām ķermeņa proporcijām. Tas izskatījies gluži jokains, pat nedaudz muļķīgs, un ne īsti pēc putna, ne īsti pēc dinozaura.

"Kad pirmo reizi šo paraugu redzēju, tas man "nonesa jumtu". Mēs nekad ko tamlīdzīgu nebijām redzējuši," vietnē "YouTube" publicētā video par šo atklājumu stāsta viena no izdevumā "Nature" publicētā pētījuma autorēm, paleontoloģe Dzjiņmai O'Konora.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!