Campus  - 580
Foto: AP/Scanpix/LETA

Aizvadītā vasara Arktikā bijusi īpaši karsta, karstākā meteoroloģisko novērojumu vēsturē. Ar satelītiem ievākti dati liecina, ka Grenlandē vien izkusa ap 600 miljardiem tonnu ledus – gana, lai tikai divu mēnešu laikā paaugstinātu ūdens līmeni okeānos par 2,2 milimetriem, vēsta BBC.
Atšķirībā no ūdenī jau esošiem ledus masīviem, sauszemes ledāju kušana tieši ietekmē ūdens līmeņa celšanos, tādējādi apdraudot piekrastes rajonos visā pasaulē.

ASV-Vācijas kopīgajā projektā "GRACE" (pirmais satelītu pāris darbojās no 2002. līdz 2017. gadam, bet pēcteči "GRACE FO" jeb "Grace Follow Up" sāka darbu 2018. gada pavasarī) tiek monitorētas izmaiņas Zemes gravitācijā. Pirmās "GRACE" misijas 15 gadu ilgajā mūžā, kas krietni pārsniedza sākotnēji plānotos piecus gadus, pētnieki šādi novēroja būtiskas izmaiņas faktiski jebkurā mūsu planētas vietā, bet viens no lielākajiem atklājumiem – cik patiesībā straujā Zemes polos esošo ledāju kušana ļoti ietekmē ūdens līmeņa celšanos okeānos.

Ledum kūstot – vai tas pēc izkušanas nonāk okeānā, vai iesūcas augsnē – notiek izmaiņas masas sadalījumā uz Zemes. Līdz ar to arī mainās gravitācijas lauks. Fiksējot šīs izmaiņas, "GRACE" misijas zinātnieki var pētīt Zemes ūdens aprites ciklu un to, kā klimata pārmaiņas ietekmē okeānus, ledājus, gruntsūdeņus un pat mitrumu atmosfērā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!