Campus  - 589

Zinātnieki mudina sabiedrību iesaistīties projektā, lai palīdzētu noteikt izcelsmes vietu simtiem tūkstošiem galaktiku radioviļņu avotu, kas ir atklāti ar lielāko jebkad uzbūvēto radioteleskopu – LOFAR. "Campus" jau ziņoja, ka nozīmīga LOFAR daļa atrodas arī Irbenē.

Kur rodas šie noslēpumainie objekti, kas dažreiz izstiepjas tūkstošiem gaismas gadu platumā? Jauns sabiedrības zinātnes līdzdalības projekts "LOFAR Radio Galaxy Zoo" sniedz ikvienam aizraujošo iespēju ar datora palīdzību pievienoties meklējumiem, lai noteiktu mājvietas melnajiem caurumiem, kas ir ar šo radioteleskopu novēroto avotu centros.

Astronomi izmanto radioteleskopus, lai radioviļņos uzņemtu debess attēlus, līdzīgi kā veidojot zvaigžņu un galaktiku kartes redzamo viļņu garumos ar tādām ierīcēm kā Habla kosmiskais teleskops. Atšķirība ir tāda, ka radioteleskops rāda pavisam atšķirīgu debess ainu kā redzamās gaismas teleskopi. Radio viļņos zvaigznes un galaktikas nav tieši saskatāmas, bet gan tiek novērots liels skaits kompleksu veidojumu, saistītu ar masīviem melnajiem caurumiem galaktiku centros. Vairumu putekļu un gāzes notiesā melnais caurums, bet daļa vielas aizplūst un tiek izšauta tālu kosmosā. Šī viela veido lielas, ekstrēmi karstas gāzes strūklas, kas veido kompleksos veidojumus, ko novēro ar radioteleskopiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!