Kosmosā nekas nav atkritumi: pēta čuru izmantošanu Mēness bāzu būvniecībā
Foto: NASA
Cilvēcei attiecībā uz Mēnesi ir lieli plāni. Ja aizvadītā gadsimta sešdesmito un septiņdesmito gadu mijā Zemes pavadoni apciemojām galvenokārt tāpēc, lai pierādītu, ka tas ir iespējams, gan pētnieciskos nolūkos, tad nākotnē Mēness tiek uzlūkots jau kā kolonija un kosmosa osta tālākiem ceļojumiem. Tas nozīmē, ka tur būs jādzīvo. Dzīvošanai vajag mitekļus, bet nogādāt jau gatavus moduļus vai to sastāvdaļas, izejmateriālus kosmosā ir ārkārtīgi dārgi. Taču potenciālo risinājumu netrūkst, un daži no pētījumu virzieniem ir visai neparasti un intriģējoši.

Aptuveni kilograma materiālu nogādāšana uz Mēness vidēji izmaksā aptuveni 20 tūkstošus eiro (biežāk citētās NASA aplēses ir 10 tūkstoši dolāru par mārciņu kravas, tātad kilogramā tie būs 22 tūkstoši dolāru).

Lai realizētu ilgtermiņa plānus Mēnesi padarīt par bāzi tālākai Saules sistēmas apguvei, tostarp ceļojumiem uz Marsu, bāzu un citas infrastruktūras būvniecībai nepieciešamo materiālu nogāde izmaksātu kosmiskas summas. Racionālāk ir uz Mēnesi vest rīkus un metodes (zināšanu bagāžu), lai būvēt varētu no izejmateriāliem, kas pieejami uz vietas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!