Campus  - 672
Foto: Kadrs no video
Kamēr daudzi desmiti pētnieku komandu pasaulē visu enerģiju koncentrē uz vakcīnas izstrādi imunizācijai pret SARS-CoV-2 izraisīto slimību Covid-19, kā arī tiek pētītas dažādas jau esošas zāļvielas, citi likuši lietā jaudīgus superdatorus, lai modelētu dažādus ar vīrusa izplatību un ierobežošanu saistītus scenārijus. Kamēr mums nav ne vakcīnas, ne medikamentu ar pārbaudītu iedarbību pret Covid-19, tikmēr labākais "ierocis" mūsu arsenālā pandēmijas laikā aizvien ir pulcēšanās aizlieguma un distancēšanās ievērošana. Šis pētījums to parāda ļoti uzskatāmā veidā.

Četru Somijas organizāciju, tostarp Ālto Universitātes un Helsinku Universitātes, pētnieku komanda pētījusi un modelējusi, kā Covid-19 izraisītājs izplatās gaisā. Sākotnējie rezultāti vedina domāt, ka klepošanas, šķaudīšanas vai pat vienkārši runāšanas rezultātā izdalītais aerosola mākonis, kurā esošās daļiņas var nest patogēnus, tostarp vīrusus, gaisā var palikt ilgāk nekā sākotnēji uzskatīts. Tieši tāpēc ir būtiski maksimāli izvairīties no publisku vietu apmeklēšanas.

Kā redzams modelētā scenārija vizualizācijā, pat, ievērojot veikalā noteikto fizisko distancēšanos un arī ņemot vērā veikalā jau parasti esošās barjeras – plauktus –, ar to var nebūt gana, ja kāds Covid-19 pozitīvs cilvēks tā sirsnīgi noklepojas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!